26/05/2024
Artykuły sponsorowane Nowości

Dlaczego potrzebujesz pomocy prawnika przy zakupie lub sprzedaży domu?

Kupno domu będzie prawdopodobnie największym i najbardziej istotnym zakupem w Twoim życiu. Prawo nieruchomości jest skomplikowane i może rodzić różne problemy z interpretacją przepisów. Występują tutaj problemy, których nie spotkamy w innych dziedzinach prawa. Prawnik specjalizujący się w nieruchomościach jest przeszkolony w radzeniu sobie z takimi problemami. Ma również duże doświadczenie w tym obszarze.

Kupno domu

Przy typowym zakupie domu sprzedawca zawiera umowę pośrednictwa z agentem nieruchomości, zwykle na piśmie. Gdy pośrednik znajdzie potencjalnego nabywcę, negocjacje są prowadzone przez pośrednika.

Po osiągnięciu nieformalnego porozumienia kupujący i sprzedający zawierają formalną pisemną umowę sprzedaży-umowę zakupu. Kupujący jest wówczas zobowiązany do zapłacenia za nieruchomość określonej kwoty w danym terminie. Po zapłaceniu zostanie właścicielem. Wydaje się to proste, jednak pomoc prawnika jest tutaj nieoceniona.

„Zakup nieruchomości pośrednio i bezpośrednio wiąże się z wieloma istotnymi kwestiami prawnymi. Bezpieczeństwo transakcji jest uzależnione od ich dokładnej analizy, skrupulatnego sprawdzenia i weryfikacji. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika.”
Kancelaria-actio.com

Jakie są podstawowe obowiązki prawnika?

Prawnik dokładnie sprawdza umowy. Do podstawowych umów zaliczamy umowę rezerwacyjną, przedwstępną, deweloperską, sprzedaży i dodatkowej. Ponadto weryfikuje sytuację prawną danej nieruchomości. Analizuje księgi wieczyste, tytuł prawny przypisany do nieruchomości i pozostałe zapisy związane np. z częściami wspólnymi. Bada sytuację finansową dewelopera (chodzi tutaj przede wszystkim o wypłacalność i gwarancje). Sprawdza kwestie techniczne (zapisy umowne, standardy wykończenia). Często reprezentuje nas u notariusza i z nim współpracuje.

Profesjonalny adwokat jest obiektywny. Nie zajmuje się sprzedażą danej posiadłości i nie pobiera z tego tytułu prowizji. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa swojemu klientowi. Zwraca szczególną uwagę na kwestie, które mogą być niewygodne dla osoby sprzedającej.

Umowa rezerwacyjna i deweloperska

Umowa rezerwacyjna stanowi swoisty wstęp do transakcji sprzedaży nieruchomości. Zamieszczone są w niej warunki zakupu, w tym wpłata za dokonaną rezerwację. Bardzo ostrożnie podchodźmy do tych zapisów. Zwłaszcza jeśli wybieramy sfinalizować zakup za pomocą kredytu hipotecznego. Niezwykle istotne są tutaj terminy. Dlatego warto zarezerwować sobie trochę dłuższy czas, gdyby wystąpiły jakieś trudności z przyznaniem kredytu. Nie jest uregulowana bezpośrednio w polskim prawie. To oznacza, że w stosunku do tej umowy obowiązują ogólne przepisy Kodeksu Cywilnego.

Umowa deweloperska stanowi podstawę porozumienia między deweloperem a kupującym. Określa, jak będzie wyglądać i funkcjonować inwestycja, budynek lub lokal. Jest najbardziej złożona i skomplikowana. Jednak obarczona jest też największym ryzykiem. Ostatecznym elementem jest dopiero umowa przenosząca własność nieruchomości. Pamiętajmy, że zapisy umowy mają nas chronić, a nie jedynie zabezpieczać interesy sprzedającego.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *