Już 8 kwietnia ruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa, która niewątpliwie jest dużym wyzwaniem i wyjściem ze strefy komfortu. To przejścia jest minimalnie 30 km, nocą, w samotności lub w małej grupie, ale w skupieniu, bez rozmów. A wszystko po to, aby spędzić czas z Bogiem, sam na sam. Opuść swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.
8 kwietnia, godzina 20.00 odbędzie się Msza Święta w Parafii św. Maksymiliana Kolbe. Po mszy będzie można kupić pakiety i wyruszyć w trasę.
Trasy z Mistrzejowic:
Zapisy
Wyzwanie
W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.
- trasa od około 30 km (zobacz trasy)
- wyprawa nocą
- w zmiennych warunkach atmosferycznych
Droga
Drugi etap – wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą.Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.
- trasa oznaczona w aplikacji mobilnej EDK
- specjalne rozważania
- idziesz sam lub grupie max. do 10 osób
Zmaganie
Może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.
- zmaganie się z wysiłkiem i słabościami ciała
- poszukiwanie siły do przekroczenia siebie
- głęboka refleksja i medytacja
Spotkanie z Nim
Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen – miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.
- głębokie przeżycie duchowe
- emocje, których nigdy nie doświadczałeś
- najbardziej świadoma Droga Krzyżowa w Twoim życiu
Standardy idei
MSZA ŚWIĘTA
zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.
NOC
uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy
TRUD
opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń
MILCZENIE
Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu
SAMOTNOŚĆ
oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem
ROZWAŻANIA EDK
wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany
Jak należy się zorganizować
- Należy zacząć od wyboru miejsca, z którego wyruszysz. Zwyczajowo EDK zaczyna się wspólną Mszą. Wybierając miejsce/rejon – trzeba sprawdzić, kiedy planowany jest wymarsz (w Mistrzejowicach jest to 8 kwietnia).
- W rejonie przygotowane są trasy. Można pobrać ślad GPS lub wydrukować sobie opis trasy. To bardzo ułatwia przemarsz, bo w nocy trudno jest zapytać się o drogę.
- Na EDK można wyruszyć samemu, lub w małej grupce. W każdym przypadku obowiązuje milczenie. Pątnicy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji. Należy unikać rozmów i pikników. Na trasie można jeść i pić. Brak jedzenia nie należy do istoty EDK.
- Na EDK przygotowane są specjalne rozważania, które oddają ducha tego wyzwania. Przygotowuje je ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Można je wysłuchać – nagranie jest dostępne w aplikacji EDK, lub przeczytać.
- EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają.
- Bóg nie planuje na EDK dobrej pogody. Nasz Bóg nie zajmuje się pogodą. Zajmuje się tym, abyśmy byli lepsi. Należy więc zabezpieczyć się na wszelką pogodę. Przejście 40 km zajmuje od 8 (bardzo szybko) do 12 godzin.
Kto może i powinien iść na EDK
- EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka.
- Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej—sensu i nowego pomysłu na siebie.
- Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich.
- W EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.
- EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.
Kiedy jest EDK?
W tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową wyruszamy z Mistrzejowic 8 kwietnia.
8 kwietnia, godzina 20.00 odbędzie się Msza Święta w Parafii św. Maksymiliana Kolbe. Po mszy będzie można kupić pakiety i wyruszyć w trasę.
1 Comment