14/04/2024
dentocentrum - artykuł sponsorowany
Artykuły sponsorowane Nowości

Czy osoba dorosła może iść do ortodonty?

Byłoby idealnie, gdyby każda osoba miała prawidłowy zgryz i piękny uśmiech. Niestety, wiele osób ma krzywe lub stłoczone zęby albo źle ułożone. Nie jest to problem tylko natury kosmetycznej. Stłoczone lub zachodzące na siebie zęby trudno jest wyczyścić. To z kolei zwiększa ryzyko próchnicy i choroby dziąseł. Wada zgryzu może powodować problemy z żuciem i połykaniem, nieprawidłową wymowę. Nadmiernie obciąża mięśnie żujące, powodując bóle twarzy.

Leczenie ortodontyczne dla dorosłych

Chociaż wady zgryzu najlepiej jest leczyć w dzieciństwie, coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne i osiąga doskonałe efekty. Wyniki badań świadczą o tym, że piąty pacjent skończył 18 lat.

Jeśli należysz do tej grupy i rozważasz leczenie ortodontyczne, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach.

Kości u dorosłych przestały już rosnąć, dlatego pewnych zmian strukturalnych nie można pozbyć się inaczej niż przez operację.
Całe leczenie może trwać dłużej niż u dziecka lub nastolatka. Zwykle trwa około 2 lata.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego prawdopodobnie będziesz musiał odwiedzić periodontologa, a także stomatologa ogólnego i ortodontę. Sprawdzą, czy choroby dziąseł nie powodują utraty masy kostnej.
Warto wybrać profesjonalną klinikę ortodontyczną, np. DentoCentrum. Przyjmują tutaj tylko specjaliści. Gwarantują bezstresowe leczenie i podchodzą indywidualnie do każdego pacjenta.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne koncentruje się na wywieraniu odpowiedniego nacisku na zęby, aby zmienić ich pozycję. Doświadczony ortodonta przymocowuje aparat ortodontyczny, aby delikatnie popchnąć zęby w pożądanym kierunku. Gdy ząb jest poddawany naciskowi z jednej strony, jego korzeń naciska na leżącą pod nim kość wyrostka zębodołowego. Ta siła zmusza ząb do zmiany pozycji. Kość zapobiega cofnięciu się zęba do pierwotnego położenia. Czasami ortodonta wyrwie ząb lub kilka zębów, zanim wdroży odpowiednie leczenie.

Stały aparat ortodontyczny jest niezwykle wszechstronny. Dzięki niemu zęby mogą się poruszać w różnych kierunkach jednocześnie. W ten sposób równocześnie leczy wiele zębów. Układ drutów można dostosować do różnych ciśnień dla poszczególnych zębów. Czasami elastyczne linki lub sprężyny są przymocowane do łuku, aby zwiększyć nacisk w danym kierunku.

Zazwyczaj założenie stałego aparatu ortodontycznego na zęby trwa godzinę lub dwie. Prawdopodobnie przez kilka dni będziesz odczuwać ból i dyskomfort. Jednak lek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen lub paracetamol, może pomóc.

Rodzaje aparatów

Wszystkie aparaty ortodontyczne działają zasadniczo w ten sam sposób. Dzięki zastosowaniu lekkiej, stałej siły, zęby się przemieszczają w prawidłowym kierunku. Mniej widoczne aparaty są idealne dla osób dorosłych.

Tradycyjne metalowe aparaty składają się z małych, metalowych wsporników przymocowanych do przedniej części zębów. Przez wsporniki przechodzi cienki drut, który jest przymocowany do zamków, otaczających trzonowce.

Clear Aligners (nowoczesne, przezroczyste aparaty ortodontyczne) są świetną alternatywą dla tradycyjnych aparatów. Pasują idealnie do naszych zębów. Przy projektowaniu wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Na komputerze możemy dokładnie zobaczyć, jak wygląda nasz zgryz.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *