13/07/2024
Kultura Nowości Okiem Radnych

Okiem Radnych – nowy cykl artykułów

Okiem Radnych

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym chcemy przybliżyć Wam – mieszkańcom Mistrzejowic – sprawy związane z Radą Dzielnicy Mistrzejowice i Radą Miasta Krakowa.

Na pewno każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy nie wiedział do kogo dokładnie zwrócić się z problemem odnośnie remontu zniszczonego chodnika, remontu szkoły do której chodzi dziecko, remontu drogi, którą dojeżdżamy do domu, budową placu zabaw, małego ogródka czy parkingu lub może chciał poprosić o wsparcie przy organizacji jakiegoś wydarzenia w dzielnicy. Na te pytania odpowie Radny Rady Dzielnicy – Jakub Cieśla oraz Radny Rady Miasta – Michał Drewnicki.

W pierwszym artykule Radni przybliżą nam podstawowe sprawy, jakimi zajmuje się Rada Dzielnicy i Rada Miasta, a w kolejnych będą informować o tym, co aktualnie ważnego dzieje się w tych instytucjach i o czym warto wiedzieć.

Mamy nadzieję, że tym cyklem uda nam się zwiększyć Waszą świadomość na temat tych spraw i zachęcić do czynnego udziału w tworzeniu dzielnicy, w której mieszkacie 🙂

 

Jakub Cieśla
(Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice)

 

Rada Dzielnicy jest instytucją, która ma być ulokowana najbliżej mieszkańców.

Czym Rada Dzielnic zajmuje się na co dzień i jaki dokument stanowi podstawę jej funkcjonowania?
Radni dzielnicowi podczas sesji zgodnie ze Statutem obradują nad wyborem, planowaniem i oceną realizacji zadań dotyczących bezpośrednio obszaru Dzielnicy i służących zaspokajaniu potrzeb jej mieszkańców.

W jakim zakresie Rada Dzielnicy jest w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców?
Niestety Budżet dzielnicy jest ograniczony i niewystarczający, żeby zrealizować wszystkie potrzeby Dzielnicy XV Mistrzejowice, ale nie jest na tyle niewielki, żeby nic nie zrobić dla dobra mieszkańców. W 2016 roku Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice rozdysponowała kwotę 2 644 500,00 zł. Za te pieniądze nie jeden chodnik można wybudować.

Z jakimi sprawami mieszkańcy dzielnicy powinni zgłaszać się do Radnych Dzielnicowy, aby w pełni skutecznie wyegzekwować działanie z ich strony?
Przede wszystkim od radnych dzielnicowych można żądać prac remontowych szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli oraz żłobków znajdujących się w granicy dzielnic. Do Radnych można zgłaszać się w sprawie budowy, modernizacji, prac remontowych: ogródków jordanowskich, zieleńców, skwerów, ale również budowy, modernizacji, prac remontowych miejskiej infrastruktury drogowej. W zakresie sportu i rekreacji Rada Dzielnicy może wydatkować środki na budowę, modernizację, prace remontowe osiedlowej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Z zakresu zadań miękkich mieszkańcy powinni namawiać Radnych do wspierania inicjatyw lokalnych oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych. Dodatkowo Rada Dzielnicy jest zobligowana do uczestnictwa w programami poprawy bezpieczeństwa w Gminie Miejskiej Kraków – “Bezpieczny Kraków”, dzielnicowymi programami wspierania osób niepełnosprawnych oraz dzielnicowymi programami ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Jako Przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego i Praworządności zachęcam do współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na obszarze Dzielnicy. W ramach artykułów dla portalu Mistrzejowice24.pl chciałbym, aby polepszyła się komunikacja mieszkańców Dzielnicy XV Mistrzejowice z instytucją Rady Dzielnicy. Dlatego też zachęcam do zgłaszania problemów z jakimi borykacie się państwo, jako mieszkańcy dzielnicy.

www.facebook.com/jakub.ciesla.54
jakub.ciesla@onet.eu

 

Michał Drewnicki
(Rada Miasta Krakowa)

 

Jak myślicie, ile Kraków wydaje rocznie pieniędzy? To pytanie bardzo często pada, gdy rozmawiam na spotkaniach w urzędzie, albo gdy spotykamy się w parku czy w drodze do autobusu. Takich i innych ważnych danych dotyczących miasta jest więcej. Ile przeznacza się na drogi, ile na edukację, ile na kulturę, kto pozwala na zabudowę Krakowa, a kto może agresywną presję deweloperską zablokować.

O ile Rada Dzielnicy ma środki wyznaczone przez Prezydenta i Radę Miasta i wydaje je na drobne remonty i niewielkie inicjatywy, o tyle Prezydent i Rada Miasta dysponują środkami z różnych źródeł (z podatków, z dotacji, z subwencji) i muszą kurczowo trzymać się różnych dokumentów i aktów prawa. Różnica w działalności jest zasadnicza.

W nowym cyklu na portalu Mistrzejowice24.pl zostałem poproszony o opisanie tych wszystkich ważnych spraw. Dlaczego uważam, że to bardzo ciekawy pomysł? Bo uważam, że troska o swoje miasto jest bardzo ważna, a im więcej my jako mieszkańcy wiemy, tym większy mamy wpływ na swoje otoczenie.

Jako były radny dzielnicy poznałem tajniki funkcjonowania samorządu i napisałem książkę pod głośnym tytułem „Zlikwidować rady dzielnic!”, która obiła się szerokim echem w środowisku samorządowców. Dzisiaj mogę Wam opowiedzieć jeszcze więcej, z pozycji rady miasta Krakowa, która przyjmuje budżet naszego Miasta. Ile więc on wynosi? W 2017 roku Kraków wyda około 4,8 miliarda złotych. Za tę sumę można wybudować około 5 tysięcy orlików, albo 13 hal widowiskowych jak Tauron Arena. I między innymi o tym będziemy tutaj opowiadać.

www.drewnicki.pl
www.facebook.com/M.Drewnicki

 

Nowy cykl będzie pojawiał się dwa razy w miesiącu. Panowie będą publikować posty zamiennie. Poza zamierzanymi tematami chętnie odpowiedzą także na Wasze pytania, przybliżą sprawy, które w szczególności Was będą frapować. Mamy nadzieję, że ten cykl sprawi, że wszyscy staniemy się bardziej świadomymi mieszkańcami Mistrzejowic i z większym zapałem będziemy angażować się w sprawy związane z naszą dzielnicą.

 

Pierwszy post Jakuba Cieśli pojawi się 15 września. Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *