24/07/2024
Kultura Nowości Osiedle Tysiąclecia

Najnowocześniejszy sprzęt w Zespole Szkół Poligraficzno-Medialnych

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych zaprezentował efekty jakie przyniósł projekt doposażenia i modernizacji sprzętu w pracowniach kształcenia zawodowego. Zachęcamy do przeczytania artykułu 🙂

z19677666Q,Zespol-Szkol-Poligraficzno---Medialnych z19677687Q,Zespol-Szkol-Poligraficzno---Medialnych z19677688Q,Zespol-Szkol-Poligraficzno---Medialnych z19677732Q,Zespol-Szkol-Poligraficzno---Medialnych

Pracownie multimedialne, laboratorium chemiczne, studio fotograficzne, a w nich nowoczesny sprzęt „z najwyższej półki” – takie m.in. wyposażenie zyskał krakowski Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych. Wszystko to dzięki projektowi, którego całkowita wartość wyniosła prawie 800 tys. złotych. W czwartek szkoła podsumowała projekt i zaprezentowała jego efekty.

Projekt realizowany był w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość wyniosła 795 441,92 złotych, 85 procent z tej kwoty pokryto ze środków Unii Europejskiej.

Pieniądze przeznaczono na doposażenie i modernizację sprzętu w pracowniach kształcenia zawodowego. Szkoła zakupiła m.in. 50 komputerów wraz z profesjonalnym oprogramowaniem graficznym, nowoczesne aparaty fotograficzne i akcesoria studyjne oraz najwyższej klasy maszyny drukarskie i plotery.

Powstały dwie nowe pracownie multimedialne, laboratorium chemiczne oraz dodatkowe studio fotograficzne (mające na wyposażeniu także drona). Jak podkreślają nauczyciele poszczególnych zawodów, zakupione obiekty to sprzęt „z najwyższej półki”, który znacząco podniesie kwalifikacje uczniów. Nowe urządzenia pozwolą m.in. tworzyć zaawansowane animacje komputerowe czy drukować i składać książki nowoczesnymi metodami.

– W związku z ciągle rosnącą liczbą uczniów zaczęło brakować pracowni i sprzętu, poza tym zmiany w kształceniu zawodowym spowodowały konieczność poszerzenia bazy. Projekt miał na celu umożliwienie uczniom zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych, z wykorzystaniem dostępnych dla każdego z nich, najnowszych technologii – wyjaśnia Beata Krupa, koordynator projektu i kierownik szkolnictwa zawodowego w placówce.

Jak podkreśla, realizacja projektu była możliwa dzięki wspólnej pracy wszystkich nauczycieli. Nowoczesna baza sprzętowa to także atut, dzięki któremu szkoła może przyciągnąć absolwentów gimnazjów.

W uroczystości podsumowania projektu wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz firm stale współpracujących z ZSPM. Beata Tracka-Samborska z wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa otrzymała z rąk dyrektora Andrzeja Januszkiewicza Medal Przyjaciela Szkoły (co roku przyznawany osobie zasłużonej dla placówki). Uczniowie zaprezentowali też profile nauczania realizowane w szkole.

Poligrafia, reklama, media

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie założono w 1908 roku, od 1996 mieści się w obecnej siedzibie na os. Tysiąclecia 38. W jego skład wchodzą Technikum Poligraficzno-Medialne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 21. Placówka kształci uczniów w zawodach związanych z fotografią, drukarstwem, introligatorstwem, grafiką komputerową i technikami reklamy. Obecnie do obydwu szkół uczęszcza ponad 500 uczniów.

Źródło tekstu i zdjęć: krakow.wyborcza.pl

Samorząd Studentów ZSPM

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *