20/04/2024
Artykuły sponsorowane Nowości

Refrakcyjna wymiana soczewek, czyli jak łatwo pozbyć się zaćmy i wady wzroku

Gdy coś się psuje, najlepiej to naprawić – wtedy dana rzecz może posłużyć jeszcze przez długi czas. Naturalnie występujące w naszym oku soczewki, u wielu z nas „psują się” z biegiem czasu. Niestety nie da się ich naprawić – można za to szybko i łatwo wymienić je na nowe! Czy słyszałeś już o refrakcyjnej wymianie soczewek?

Czym jest refrakcyjna wymiana soczewek?

Soczewka – dla większości z nas pierwsze skojarzenie z tym słowem to mała, przezroczysta nakładka na oko, która założona pozwala osobom z wadami wzroku widzieć ostro. I rzeczywiście, tym właśnie jest soczewka kontaktowa. Ale w okulistyce jest jeszcze inna, znacznie ważniejsza soczewka – taką nazwę nosi jeden z elementów tworzących ludzkie oko.

Ta naturalna soczewka jest małym, przezroczystym krążkiem. Znajduje się w środku gałki ocznej i odpowiada za skupianie wiązek światła, które następnie są ogniskowane na siatkówce, dzięki czemu możemy widzieć. W trakcie naszego życia czasami dochodzi do zaburzeń funkcjonowania soczewki i wtedy najlepszym wyjściem może okazać się jej wymiana. Ten nowoczesny zabieg pozwala dziś pozbyć się wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm – bez konieczności stosowania okularów. Dodatkowo chroni przed wystąpieniem zaćmy w przyszłości (choroba nie rozwinie się w sztucznej soczewce).

Jakie rodzaje soczewek są dostępne?

Podstawowo mamy 3 rodzaje soczewek, które można wszczepić w trakcie zabiegu. Są to soczewki:

 • Jednoogniskowe – pozwalające na korekcję wzroku w jednym punkcie ogniskowania (czyli albo do bliży albo do dali). Pacjenci najczęściej wybierają tę drugą opcję – jest znacznie praktyczniejsza. Dlatego też w tym przypadku zwykle potrzebne są jeszcze okulary do czytania.
 • Wieloogniskowe – pozwalające na korekcję wzroku w kilku punktach ogniskowania. Tym samym pacjent może widzieć ostro do bliży, dali i na odległości pośrednie, a dodatkowe okulary do czytania nie są mu potrzebne.
 • Toryczne – jako jedyne przystosowane do korekcji astygmatyzmu. Ich baza to soczewka jednoogniskowa lub wieloogniskowa (wedle życzenia).

Oprócz wyboru samych soczewek, warto skorzystać również z innych, dodatkowych możliwości, które mogą one oferować. Jedną z nich jest zastosowanie konstrukcji asferycznej, co poprawia jakość widzenia w ciemności i w trudnych warunkach atmosferycznych. Inną ciekawą opcją jest dodanie filtru światła niebieskiego, który pomaga ograniczać szkodliwy wpływ światła z ekranów urządzeń elektronicznych na nasze oczy. Nie każdy wie, że jest to jednocześnie znakomita ochrona przed wystąpieniem w przyszłości groźnego schorzenia okulistycznego – AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem).

Jakie są zalety refrakcyjnej wymiany soczewek?

Refrakcyjna wymiana soczewki w oku ma mnóstwo zalet. Jest:

 • Krótka – zabieg trwa tylko około 20 minut.
 • Bezbolesna – standardowo stosuje się miejscowe znieczulenie (pełna narkoza nie jest konieczna).
 • Bezpieczna – to często wykonywany, prosty zabieg; ewentualne powikłania są bardzo rzadkie i zwykle mają charakter przejściowy.
 • Poprawia komfort życia – po wszczepieniu soczewek wieloogniskowych możemy widzieć ostro bez potrzeby korzystania z okularów lub szkieł kontaktowych. To zupełnie tak, jakby chorobę można było po prostu wyjąć z oka!
 • Pozwala uniknąć zaćmy – katarakta nie rozwija się w sztucznej soczewce. Dlatego po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek zaćma już nie wystąpi!
 • Można ją wykonać u osób, które nie kwalifikują się do laserowej korekcji wzroku – mała ilość przeciwskazań do zabiegu (jedynie ciężki stan ogólny) sprawia, że można go z powodzeniem przeprowadzić u niemal każdego. Jeśli więc z powodu jakichś uwarunkowań nie jesteś w stanie poddać się laserowej korekcji wzroku, może właśnie refrakcyjna wymiana soczewek będzie dla Ciebie znakomitą alternatywą!

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek?

Istotą zabiegu jest usunięcie starej soczewki i wstawienie w jej miejsce nowoczesnego, bardzo dobrze tolerowanego implantu, który jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta. Najpierw wykonuje się niewielkie nacięcie, przez które wyjmowana jest stara soczewka, a następnie w to samo miejsce wstawia się nową. Wszystko w przyjaznych, komfortowych warunkach kameralnej sali zabiegowej.

Jedną z klinik oferujących refrakcyjną wymianę soczewek jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, którego oddziały znajdziesz w Krakowie i Warszawie.

Jak jeszcze można korygować wady wzroku?

Refrakcyjna wymiana soczewek to tylko jedna z kilku nowoczesnych metod walki z wadami wzroku. Do pozostałych, równie często stosowanych, należą:

 • Laserowa korekcja wzroku – czyli krótki i bezbolesny zabieg polegający na wyprofilowaniu powierzchni rogówki przy pomocy lasera, dzięki czemu wiązki światła wpadają do oka pod odpowiednim kątem.
 • Wszczepienie soczewek fakijnych – między tęczówkę, a naturalną soczewkę oka wstawia się specjalne soczewki, które – mówiąc obrazowo – działają jak wewnętrzne okulary. W razie potrzeby można je wymienić na mocniejsze. Taka procedura również jest szybka i bezbolesna.

 

Artykuł sponsorowany.

2 Comments

 • socairl 28/01/2023

  In addition to making you look older and more tired, eyelid issues can also pose a risk buy clomid via mail

 • socairl 01/02/2023

  Selumetinib Improves Clinical Outcome in Patients with Metastatic Uveal Melanoma accutane doctors

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *