14/06/2024
Nowości Wydarzenia

Piknik rodzinny przy kopcu Wandy – wspólne sprzątanie na Dzień Ziemi

21 kwietnia o godzinie 12.00 na Kopcu Wandy odbędzie się piknik rodzinny, na którym wspólnymi siłami mieszkańcy zadbają o ten nowohucki zabytek. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję! 🙂

Obrośnięty legendą wciąż jest zagadką dla archeologów i mieszkańców. Był świadkiem historycznych zmian i wielkiej budowy: u jego stóp wyrósł kombinat hutniczy i powstało robotnicze miasto – Nowa Huta. Kopiec Wandy, tak cenny dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa, powinien być czysty, zadbany i pełen zieleni, by mogli z niego korzystać nie tylko krakowianie, ale i turyści.

Wcześniej, kopiec własnymi siłami sprzątali aktywiści z lokalnego Stowarzyszenia Magistrat Nowohucki, wspierani przez grupę mieszkańców. W najbliższą sobotę, 21 kwietnia w samo południe, ArcelorMittal Poland, właściciel krakowskiej huty i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie organizują piknik rodzinny przy kopcu Wandy, nie tylko by pokazać wartość tego miejsca, ale by wspólnie ze wszystkimi, którzy chcą dbać to ten zabytek – posprzątać go i przywrócić mu blask na wiosnę.

Zachęcamy, by na piknik rodzinny połączony ze sprzątaniem tego wyjątkowego miejsca mieszkańcy przyjechali rowerem lub komunikacją miejską rezygnując z samochodu. Rowerowa wycieczka przez zieloną Nową Hutę to będzie świetna atrakcja dla całej rodziny.

Z kolei ci, którzy mieszkają poza Nową Hutą, będą mieli okazję, by – może pierwszy raz w życiu – zobaczyć kopiec Wandy, robiąc sobie wycieczkę tramwajem. W sobotę z Bronowic Małych pod kopiec Wandy – dzięki uprzejmości Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie – przyjedzie specjalnie oznaczony tramwaj, który będzie zabierał mieszkańców z przystanków i dowiezie ich pod kopiec Wandy na godz. 12, a odbierze o 16.30. Szczegółowy rozkład jazdy specjalnego tramwaju zostanie opublikowany w wydarzeniu.

– Kopiec Wandy znajduje się tuż przy krakowskiej hucie, więc naszą sąsiedzką powinnością jest włączyć się w sprzątanie, zazielenianie i upiększanie tego miejsca – mówi Jolanta Zawitkowska, ekoambasador ArcelorMittal Poland w Krakowie. – Projekty ograniczające wpływ naszych instalacji na środowisko to jedno. Wiele dużych prośrodowiskowych inwestycji już zrealizowaliśmy, aktualnie kończymy ważny projekt w elektrociepłowni Tameh, dzięki któremu praktycznie wyeliminujemy węgiel z procesów spalania w tej instalacji, a co za tym idzie znacząco ograniczymy emisję pyłu. Kilka dużych projektów ciągle przed nami. Niemniej jednak włączanie się w projekty społeczne w dzielnicach nowohuckich to także ważne działania, w których jako firma, a więc także jako pracownicy, chcemy być obecni – zaznacza Jolanta Zawitkowska.

Zanim rozpoczniemy piknik, zadbamy o teren wokół kopca. Mieszkańcy mogą włączyć się w sprzątanie śmieci (zapewnimy rękawiczki i worki, a śmieci zebrane podczas akcji odbierze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie), wspólnie pomalować i odświeżyć ławeczki, albo… posadzić nowe drzewa!

ArcelorMittal Poland w sobotę posadzi w okolicy kopca Wandy klony zwyczajne, które będą stanowiły zieloną barierę odgradzającą go od ogrodzenia kombinatu i dadzą wytchnienie
i cień spacerowiczom.

– Wspaniale, że wspólnie z mieszkańcami i ArcelorMittal Poland spotkamy się i zadbamy o przestrzeń wokół kopca Wandy. Docelowo w tym roku odnowimy tu też małą architekturę
i posadzimy mnóstwo krzewów, które wkrótce podniosą estetykę miejsca – podkreśla Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Po pracy mieszkańcy będą mogli odpocząć na leżakach i posłuchać opowieści gościa specjalnego. O najdawniejszych dziejach terenów, na których wznosi się kopiec Wandy, opowie dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie – Jacek Górski, autor książki „Prastara Nowa Huta”. Szykuje się porcja ciekawostek dla dużych i małych.

Nie zabraknie również warsztatów dla najmłodszych prowadzonych przez Fundację EcoTravel, wiosennych konkursów oraz… niespodzianek dla wszystkich rowerzystów, którzy zdecydują się wybrać rower zamiast samochodu i przyjechać na kopiec Wandy na dwóch kółkach.

Piknik będzie okazją do spędzenia czasu z rodziną na świeżym powietrzu, poznania historii kopca Wandy, jego wartości i docenienia tego wyjątkowego miejsca. Warto wspólnie o nie dbać, warto starać się, by było zadbane: dla wszystkich krakowian i dla turystów.

Kiedy:
sobota 21 kwietnia, godz. 12.00 – 16.00

Gdzie:
kopiec Wandy

Czym tam dotrę:
rowerem, tramwajem lub pieszo

Organizatorzy:
ArcelorMittal Poland i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Partnerzy:
Fundacja EcoTravel, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Stowarzyszenie Magistrat Nowohucki, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 

Źródło: biuro prasowe ArcelorMittal Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *