13/07/2024
Kultura Nowości Okiem Radnych

Okiem Radnych: z jakimi problemami borykają się mieszkańcy Mistrzejowic?

Okiem Radnych

Zapraszamy do kolejnego artykułu z naszego cyklu „Okiem Radnych„, w którym to przybliżamy Wam sprawy i zagadnienia związane z Radą Dzielnicy Mistrzejowice oraz Radą Miasta Krakowa.

Dzisiaj o Radzie Dzielnicy Mistrzejowice opowie jeden z jej członków – Jakub Cieśla. Zapraszamy do lektury artykułu i mamy nadzieję, że dzięki niemu dowiecie się nieco więcej o Radzie naszej Dzielnicy!

 

 Jakub Cieśla
(Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice)

 

 

Problemy trapiące mieszkańców Dzielnicy XV Mistrzejowice

  W kolejnym moim artykule poruszę temat częstych problemów z którymi borykają się mieszkańcy naszej dzielnicy.

  Z racji, że jestem mieszkańcem osiedla Piastów i też z tego okręgu zostałem wybrany do piastowania mandatu członka Rady, to rozpocznę od problemów mojego osiedla. Największym z problemów z jakimi jako radny się zmagam jest nagromadzenie sklepów monopolowych. Wielokrotnie na prośbę mieszkańców zgłaszane były pisma do jednostek miejskich w sprawie odebrania koncesji . Bolączką mieszkańców pobliskich bloków jest nieustający hałas wytwarzany przez osoby przesiadujące pod takimi sklepami. Mieszkańcy boją się przechodzić koło sklepów w obawie przed pijanymi i agresywnymi „tubylcami”. Mimo oporności jednostek miejskich w sprawie odbierania koncesji możemy poszczycić się likwidacją dwóch punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu Piastów. Główna zasługa mieszkańców, którzy zgłaszali na policję i straż miejską zakłócenie porządku publicznego. Szanowni mieszkańcy, nie jesteśmy w walce z urzędnikami na pozycji straconej. Determinacja i chęć polepszenia naszej sytuacji bytowej prędzej czy później przyniesie zamierzony efekt, a My Radni jesteśmy po to, by Państwu pomóc!

  Kolejnym problemem z jakimi borykają się kierowcy w naszej dzielnicy jest deficyt miejsc parkingowych. Czy mieszkacie Państwo na osiedlu Oświecenia, Złotego Wieku, Piastów czy Bohaterów Września z pewnością mieliście problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego po przyjeździe z pracy, czy sklepu. Można zapytać, dlaczego Rada nie robi nic z tym tematem? Osobiście wielokrotnie rozmawiałem o problemie deficytu miejsc parkingowych w naszej dzielnicy z urzędnikami z ZIKiTu. Niestety urzędnicy rzucają kłody pod nogi. Podam przykład z autopsji. Jak co roku składałem ten sam projekt do Budżetu Obywatelskiego, którego przedmiotem jest budowa 6 miejsc parkingowych przy jednym z bloków na osiedlu Piastów. Startowałem do rady pełny nadziei, że jak już zostanę Radnym, to zawojuje świat. Przed rozpoczęciem pracy radnego rozmawiałem z kolegą, który zajmuje się zawodowo budownictwem. Zapytałem go, ile może kosztować budowa kilku miejsc parkingowych przed moim blokiem. Odpowiedział, że wyłożenie kostką około 20 tysięcy złotych. Co ciekawe, jak już okrzepłem jako radny i złożyłem projekt Budżetu Obywatelskiego w dwóch edycjach i został on wyceniony na 80 tysięcy złotych. Niestety nie zyskał on uznania mieszkańców. W tym roku udało mi się „wrzucić” budowę miejsc parkingowych do budżetu dzielnicy. Ale mimo to zgodnie z tradycją zgłosiłem projekt do BO 2017. I okazało się, że ten sam projekt realizowany na prywatnym terenie wyceniony na 20 tys zł, w BO przez 2 edycje wyceniany na 80 tys. zł. W roku 2017 został wyceniony na 350 tysięcy złotych. Oczywiście nie przeszedł on weryfikacji formalno-prawnej, wycena powędrowała do biura Rady i Zarządu Dzielnicy XV Mistrzejowice i niestety zgodnie z moimi przewidywaniami nie otrzymał finansowania z Budżetu Rady Dzielnicy XV. Podobny los spotkał projekt Radnego z osiedla Oświecenia, który również został wyceniony na kwotę za którą można by wybudować parking wielopoziomowy.

  Pocieszający jest fakt, że mimo oporu urzędów i urzędników walczymy wspólnie o polepszenie naszej sytuacji w dzielnicy. Zachęcam Państwa do zgłaszania do nas problemów z którymi się Państwo borykacie, jestem przekonany, że jak połączymy siły, to jesteśmy w stanie dużo zrobić dla naszej dzielnicy.

www.facebook.com/jakub.ciesla.54
jakub.ciesla@onet.eu

 

Masz pytania, problemy do rozwiązania lub pomysły do zrealizowania? Napisz do nas! 🙂
kontakt@mistrzejowice24.pl

Zobacz inne wpisy z cyklu Okiem Radnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *