21/07/2024
Kultura Nowości Okiem Radnych

Okiem Radnych – Rada Miasta Krakowa (wrzesień 2017)

Okiem Radnych

Prezentujemy trzeci artykuł z naszego cyklu „Okiem Radnych”, w którym chcemy przybliżyć Wam sprawy i zagadnienia związane z działaniem Rady Dzielnicy Mistrzejowice i Rady Miasta Krakowa 🙂

W dzisiejszym artykule Michał Drewnicki, radny Rady Miasta Kraków, przedstawi temat agresywnej zabudowy Mistrzejowic.

 

Michał Drewnicki
(Rada Miasta Kraków)

Dość agresywnej zabudowy Mistrzejowic!

Kraków przeżywa budowlany boom. Deweloperzy w swoich zapędach nie cofną się przed niczym, by zabetonować każdy wolny kawałek przestrzeni. Przykłady mamy w naszej dzielnicy: plany spółdzielni na bloki w osiedlu Oświecenia, dawniej chęć przebudowy pętli Mistrzejowice na galerię handlową. Prezydent Majchrowski wydaje się nie zwracać na ten problem uwagi, a co więcej wydaje kontrowersyjne (w rozumieniu mieszkańców) pozwolenia budowlane. Pora powiedzieć dość agresywnej zabudowie i dla komfortu życia i dla naszego zdrowia ochronić Mistrzejowice. Mam dla Państwa dobre wiadomości!

Pierwszy plan ochronny dla Złotego Wieku i Srebrnych Orłów
W październiku tego roku Rada Miasta Krakowa przegłosuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla dwóch mistrzejowickich osiedli: Złotego Wieku i Srebrnych Orłów. Będzie to pierwszy Plan ochronny w dzielnicy dla naszych osiedli. Co zawiera w swoich zapisach? Przede wszystkim chroni przestrzeń przed dodatkową zabudową. Po wejściu w życie planu nie będzie możliwości wybudowania galerii handlowej na pętli Mistrzejowice i zieleńcu powyżej. Przypomnę, że trzy lata temu prywatni inwestorzy planowali taką inwestycję. Teraz nie będzie to możliwe. Planty Mistrzejowice też zachowają swoją funkcję. Żaden deweloper nie będzie miał możliwości ich zabudowy. Natomiast Plan dopuszcza możliwość wybudowania obiektów sportowych czy wybiegu dla psów, o który zabiegają mieszkańcy.

Oświecenia, Tysiąclecia i Kombatantów będą chronione
Co z następnymi osiedlami? Czy będą chronione? Odpowiedź brzmi: tak!
Jako radny miasta zgłosiłem dwie bardzo ważne uchwały, które prowadzą do stworzenia podobnych planów ochronnych dla Oświecenia, Tysiąclecia i Kombatantów, a także dla dużego „wolnego” terenu powyżej Piastów i Bohaterów Września.
Pierwszy Plan Ochronny dla Oświecenia, Tysiąclecia i Kombatantów jest wynikiem uchwały, którą napisałem i referowałem w 2016 roku. Więcej informacji o tym Planie można uzyskać tutaj: http://drewnicki.pl/mistrzejowickie-osiedla-i-zielence-beda-chronione/ i tutaj: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=79031 Ten Plan ma przede wszystkim trzy cele i są to: rewitalizacja i ożywienie osiedli, ochrona zieleni i osiedli przed dziką zabudową i dogęszczeniem, stworzenie miejsca do spędzania wolnego czasu dla młodzieży na terenie zielonym między osiedlami.
Co ważne dla mieszkańców osiedla Oświecenia, Plan może zablokować budowę nowych budynków powyżej przystanku przy Kapliczce. O sprawie zrobiło się głośno kilka miesięcy temu.

Tereny inwestycyjne na północy
Natomiast uchwałę o stworzeniu Planu dla terenów powyżej osiedli Bohaterów Września i Piastów napisałem w tym roku. Prezydent Miasta Krakowa ma czas do października na przygotowanie stosownych dokumentów i rozpoczęcie procedury. Teren na południe od torów jest łakomym kąskiem dla deweloperów, dlatego należy zrobić wszystko by ewentualna zabudowa odbywała się w sposób cywilizowany, a nie dziki i chaotyczny. W tej chwili można tam budować bez troski o wolną, zieloną przestrzeń bloki po 20,30 a nawet 40 metrów. Po stworzeniu Planu nie będzie takiej możliwości, gdyż połowa tego terenu będzie musiała zostać zielona, a budynki o maksymalnych wysokościach kilku lub kilkunastu metrów.

Chrońmy przestrzeń dla naszego zdrowia
Dla Mistrzejowic ostatnie trzy lata to czas intensywnej troski o przestrzeń i tereny zielone. Dwie uchwały, które miałem przyjemność napisać były wynikiem wielu rozmów z Wami. Cieszę się, że wspólnie udało się przygotować dobre rozwiązania dla dzielnicy. Teraz zadaniem jest pilnowanie, by zapisy Planów Zagospodarowania były odpowiednie. Będę informował o postępach prac.

Agresywna zabudowa nie tylko niszczy przestrzeń i zabiera mieszkańcom tereny zielone, ale negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Naukowcy zbadali, że osoby które patrząc przez okno widzą drzewa, a po wyjściu z domu w 5 minut są w parku, rzadziej zapadają na choroby, mają lepsze samopoczucie i dłużej żyją. Dlatego warto dbać o naszą mistrzejowicką przestrzeń.

www.drewnicki.pl
www.facebook.com/M.Drewnicki

 

Poprzednie artykuły z naszego cyklu Okiem Radnych znajdują się tutaj 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *