24/07/2024
Infrastruktura Nowości Osiedle Oświecenia Osiedle Tysiąclecia

Powstanie ogród zmysłów z tarasem widokowym w Parku Tysiąclecia

Ogród zmysłów w Parku Tysiąclecia

W Parku Tysiąclecia powstanie ogród zmysłów razem z tarasem widokowym na Kraków. Takie zadanie do budżetu wpisał Radny Rady Miasta z Mistrzejowic, Michał Drewnicki. W przyszłym roku Zarząd Zieleni Miejskiej ma zakończyć opracowywanie dokumentacji projektowej. Ogród ma powstać w 2019 roku.

Ogród zmysłów (ogród sensoryczny) to ogród, który jest tak zaprojektowany, aby przede wszystkim oddziaływać na zmysły pozawzrokowe, czyli węch, słuch, zapach, dotyk.

Każdy ogród w pewnym sensie jest ogrodem sensorycznym, ponieważ odbieramy go wszystkimi zmysłami. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę, ponieważ zazwyczaj percepcja wzrokowa jest tak intensywna, że na niej skupiamy całą naszą uwagę. Niemniej wrażenia odbierane słuchem, węchem, dotykiem i smakiem towarzyszą zawsze postrzeganiu wzrokowemu; niekiedy je wzbogacając, a niekiedy zakłócając harmonię obrazu.
Mianem ogrodu sensorycznego określa się kompozycję tak zaprojektowaną, aby bodźce pozawzrokowe były użyte celowo i to w większym natężeniu niż zwykle. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do użytkowników niewidomych, ale ta podstawowa funkcja nie wyklucza szerokiego użytkowania ogrodów sensorycznych przez wszystkich.
Ogrody sensoryczne zazwyczaj oferują wrażenie nie tylko dla oczu i uszu, ale także dla innych zmysłów. 
Dźwięk jako tworzywo w kompozycji ogrodu to prawdziwe wyzwanie dla projektantów. Oprócz naturalnych odgłosów pobudzanych siłą wody i wiatru, wydawanych przez ptaki i inne zwierzęta, można uwzględnić w projekcie specjalne ogrodowe instrumenty do uruchamiania przez użytkowników, szczególnie dzieci: dzwony, struny, fujarki, bębny itp. Dźwięki mogą wydawać nawierzchnie, mostki, fontanny itp. Park może być wyposażony w informację dźwiękową. Nie można też zapominać o muzyce granej czy odtwarzanej chętnie w scenerii ogrodowej. 
Źródło: krajobraz.kulturowy.us.edu.pl

Widok na Kraków

W Parku Tysiąclecia rozciąga się piękny widok na Kraków, który będziemy mogli podziwiać ze specjalnego tarasu.

Pomysłodawca, Michał Drewnicki, komentuje: „Zależy mi na przyjemnych i zielonych Mistrzejowicach, a to coś czego jeszcze nie było, wiec może być atrakcja.”

Z niecierpliwością będziemy czekać na dalsze informacje odnośnie tej inwestycji, która na pewno spodoba się wielu mieszkańcom (i nie tylko) 🙂

1 Comment

  • ja 24/08/2017

    Panie radny skoro zależy Panu na ładnych i zielonych Mistrzejowicach proszę poruszyć temat wycinki lasku akacjowego przy Dobrego Pasterza na oś. Oświecenia, jeden z ostatnich zielonych skrawków w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *