24/07/2024
Infrastruktura Kultura Nowości

Ostateczna koncepcja Parku Reduta – prezentacja i debata

park reduta plakat

W najbliższy piątek, 2 września o godzinie 18.30, w Multikinie, odbędzie się prezentacja projektu i debata na temat Parku Reduta.

Gośćmi będą:

  • Ben Lazar – animator Krakowskiego Ogrodu Społecznego, nauczyciel permakultury,
  • Ewelina Woźniak-Szpakiewicz – Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej,
  • Małgorzata Tujko – Land-Arch – Pracownia Architektury Krajobrazu i Wnętrz

Ostateczna koncepcja parku:

PZ_park reduta 1_500

Kliknij w zdjęcie, aby otworzyć pełną rozdzielczość.

 

Zapraszamy! 🙂

 

Informacje ze strony parkreduta.pl:

Koncepcja parku pełniącego funkcje edukacyjne z funkcjami wypoczynkowymi brzmi dość nietypowo. Jednak ten pomysł, dzięki zaangażowaniu władz miasta oraz mieszkańców, ma szanse stać się rzeczywistością. W dzielnicy Prądnik Czerwony powstanie bowiem pierwszy w Krakowie park edukacyjny. Czym będzie się wyróżniał?

Reduta nie będzie tylko miejscem relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nowy park to przede wszystkim centrum regionu służące budowaniu świadomości ekologicznej i przyrodniczej nie tylko u dzieci. Park kultur regionu to nie tylko alejki i ławki to także miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli poznać lokalne gatunki roślin a może także zwierząt, nauczyć się m.in. procesu kompostowania i uprawy warzyw oraz dowiedzieć się jak segregować odpady, poznać lokalne tradycje przyrodnicze, poszerzając wiedzę na temat ekologicznego życia i kultury regionu.

Park Reduta ulokowany będzie pomiędzy Prądnikiem Czerwonym, a Mistrzejowicami. Obecnie w pobliżu powstają nowe osiedla mieszkaniowe, więc liczba potencjalnych użytkowników parku wzrasta. Będzie przylegał on bezpośrednio do planowanego systemu parków rzecznych – Potok Sudoł Dominikański i będzie się płynnie w niego wpisywał, współtworząc zieloną wstęgę pomiędzy miejskimi zabudowaniami. W okolicy znajdują się również fragmenty Twierdzy Kraków, a na terenie samego parku XIX wieczny szaniec obronny.
W sąsiedztwie szańca na blisko 8 hektarach terenu mogą pojawić się rzędy grządek, rośliny uprawne i bylinowe, dziki ogród, jadalne kwiaty, zagroda. Funkcje edukacyjne Parku Reduta mają również zostać uzupełnione o miejsce, gdzie lokalni wystawcy będą mogli zaprezentować swoje naturalne wyroby, gdzie mogłyby odbywać się warsztaty i spotkania. W ten sposób mieszkańcy będą mogli zapoznać się z kulturą regionu, ale również posmakować kuchni i lokalnych specjałów. Utworzenie takiego miejsca zamieni zwykły park w jedyne w swoim rodzaju żywe centrum kultury regionu.

Podobnie jak w przypadku „Superścieżki” – pierwszego krakowskiego przedsięwzięcia placemakingowego, w procesie planowania kluczowy udział będą mieli mieszkańcy. To oni opracują propozycje zagospodarowania parku odpowiadające ich realnym potrzebom. Inicjatywa zakłada bowiem cykl warsztatów projektowych prowadzonych pod okiem doświadczonych architektów, które zaplanowane są w cztery kolejne soboty listopada, w Szkole Podstawowej nr 130. Ostateczna rozwiązanie zostanie wybrane drogą głosowania internetowego spośród propozycji wypracowanych podczas warsztatów.

Za realizację nowego Parku Reduta odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni Miejskiej a całość sfinansuje miasto. Warsztaty projektowe przeprowadzi doświadczona w projektach partycypacyjnych Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Szczegółowy projekt parku zostanie opracowany w przyszłym roku a realizację zaplanowano na 2017 rok. Park Reduta będzie pierwszym miejskim parkiem zrealizowanym we współpracy z mieszkańcami miasta w formule projektowania partycypacyjnego.

2 Comments

  • socairl 28/01/2023

    There were no significant between group differences found at T1 for any of the scales buy cialis generic online cheap

  • socairl 01/02/2023

    This leads to another frequently raised comparison that climate, training facilities and racing programmes make Lasix more necessary in the US than elsewhere clomid pct dosing Bhardwaj A, Bhardwaj SV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *