13/07/2024
Kultura Nowości

Mały sukces w sprawie przeniesienia MDK

Dobra wiadomość dla wszystkich protestujących przeciwko przeniesieniu i likwidacji domów kultury oraz szkół, w tym mistrzejowickiego Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy oraz XXI LO. Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się podczas najbliższej sesji Rady Miasta, jednakże projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad przez radych z komisji głównej 🙂


 

– Radni nie wyrazili zgody na to, żeby wprowadzić te projekty do porządku obrad najbliższej sesji. Prezydent podjął decyzję o wycofaniu projektów. Gdyby te projekty były wprowadzone pod obrady następnej sesji, czyli w drugiej połowie lutego, drugie czytanie odbyłoby się na początku marca. To jest już po termnie ustawowym. Ustawa o systemie oświaty daje samorządom termin do końca lutego, żeby podjąć uchwały zamiarowe dotyczące reoorganizacji sieci szkół – podkreśliła Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa.

 

Przypomnijmy, do likwidacji lub przenosin miasto wytypowało 16 placówek. Przeciwko tej decyzji zaprotestował krakowski oddział stowarzyszenia Polska Społeczna, który zbierał podpisy pod petycją przeciwko zmianom. Jak twierdzi Konrad Więcek ze stowarzyszenia Polska Społeczna, miasto nie skonsultowało zmian z rodzicami. „Stawia się nas przed faktem dokonanym. Rodzice dowiadują się w styczniu, że ich dzieci będą jak meble przenoszone do innych placówek. Bez jakiejkolwiek konsultacji. Takie dyskusje powinny być organizowane z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem. Temu przede wszystkim się sprzeciwiamy” – tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Radiem Kraków Konrad Więcek. We wtorek, po ogłoszeniu przez magistrat decyzji radnych, powiedział w rozmowie z Radiem Kraków, że rządzący miastem dostali od mieszkańców lekcję demokracji. „Udało się pokazać, że jeśli obywatele będą się domagali praw, to mozna wpłynąć na rządzących. Dzięki naszemu ruchowi Bronimy Szkół udało się wywrzeć presję na radnych” – komentował Konrad Więcek.

Władze miasta tłumaczyły, że zmiany są konieczne a ich celem jest poprawa jakości kształcenia uczniów. Włodarze argumentowali, że w wytypowanych do zmian szkołach spada liczba uczniów, a wyniki egzaminów są słabe. Anna Korfel-Jasińska, dyrektor Wydziału Edukacji zapewniała, że o zamiarze reorganizacji dyrektorzy szkół wiedzieli od listopada.

 

Źródło: www.radiokrakow.pl

Źródło zdjęcia: MDK im. Andrzeja Bursy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *