#CzystaDlubnia na wiosnę, czyli sprzątanie Dłubni z ArcelorMittal Poland
Malownicza, dzika i… zanieczyszczona. Rzeka Dłubnia, która przepływa przez Nową Hutę nie prezentuje się dobrze. Zamiast bujnej roślinności na brzegach gęsto ścielą się śmieci. Krzewy zostają wyparte przez stosy szklanych i plastikowych butelek, a trawa przez foliowe torby, puszki i papierki po batonach.
Rzekę, która jest przyrodniczą perełką regionu już trzy razy sprzątali śmiałkowie-społecznicy, którzy zakasali rękawy, by oczyścić ją ze śmieci. Teraz w sprzątanie Dłubni i jej dopływu – Młynówki – dołączają pracownicy krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. W najbliższą sobotę 24 marca o godz. 11 rozpoczniemy sprzątanie trzech hektarów między zakolem Dłubni, a Młynówką od ul. Wojciechowskiego do Zalewu Nowohuckiego. To malownicze miejsce niestety jest bardzo zaśmiecone. Pracownicy krakowskiej huty znają wartość tej rzeki, bo Dłubnia zasila w wodę instalacje krakowskiej huty i elektrociepłowni TAMEH, dlatego sprzątając chcemy odwdzięczyć się przyrodzie i oczyścić dla nowohucian i krakowian miejsce na wiosenne spacery. Nasz udział w tej inicjatywnie jest również odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zgłaszali nam problem zaśmiecenia Dłubni bezpośrednio lub przez nowohuckich radnych.
– Nowa Huta, zwana najbardziej zieloną dzielnicą, posiada wiele terenów cennych przyrodniczo – w tym rejon rzeki Dłubni. Jako że nasz zakład znajduje się w sąsiedztwie tego terenu, tym bardziej miło będzie nam wziąć udział w akcji jego sprzątania. Miejmy nadzieje, że oczyszczenie brzegów Dłubni nie tylko sprawi, że spacer w tym rejonie będzie przyjemniejszy, ale również zniechęci wszystkich odwiedzających do porzucania tam śmieci. Zwłaszcza, że wyrzucona na ziemię butelka plastikowa będzie się rozkładać ok. 1000 lat a szklana nie rozłoży się nigdy. W dobie świadomości ekologicznej nt. recyklingu wszyscy powinniśmy o tym pamiętać – podkreśla Jolanta Zawitkowska, eko-ambasador ArcelorMittal Poland w Krakowie.
Razem z Marcinem Pawlikiem, nowohuckim przyrodnikiem z Fundacji EcoTravel, który wcześniej organizował sprzątanie rzeki pracownicy ArcelorMittal Poland podejmą się tego niełatwego zadania.
– Nie chodzi tylko o samo sprzątanie. To będzie spotkanie wszystkich tych, dla których ważna jest przyroda, szczególnie ta najbliższa ich domu. To również wyraźny sygnał dla wszystkich tych, którzy śmiecą: że tu jesteśmy, że rzeka należy do nas wszystkich i wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. Tę odpowiedzialność wdrażamy w działanie i sprzątamy – mówi Marcin Pawlik, szef Fundacji EcoTravel z Krakowa.
Zachęcamy mieszkańców Nowej Huty i Krakowa, by włączyli się w akcję. Wystarczą dobre chęci i ciepły, wygodny strój. Wszystkim chętnym ArcelorMittal Poland zapewni rękawiczki ochronne oraz worki, do których będziemy zbierać śmieci oraz gorący posiłek.
Spotykamy się przed Domem Wędkarza w sobotę 24 marca o godz. 11. Tam zaopatrzymy wszystkich w worki i rękawiczki. Krótkiego instruktażu co i w jaki sposób zbieramy udzieli Marcin Pawlik z Fundacji EcoTravel, który dobrze zna uwarunkowania terenu i charakter rzeki.
Na sobotnie sprzątanie przygotowaliśmy trzy trasy w zależności od stopnia trudności terenu. Jedna będzie przystosowana dla rodzin z dziećmi, inne dla dorosłych uczestników akcji.
Ważne informacje:
- Ubieramy wygodny, nieutrudniający ruchów, ciepły strój
- Obuwie – dobrze by było nieprzemakalne, wygodne i nie śliskie (mogą być kalosze lub stare obuwie sportowe)
- Rękawiczki oraz worki, do których zbieramy śmieci otrzymacie od nas na starcie
- Do worków zbieramy wszystkie śmieci z wyjątkiem tych, które mogą grozić skaleczeniem (rozbite szkło, ostre przedmioty)
- Pełne worki zostawiamy w specjalnie wyznaczonym punkcie na brzegu rzeki. Zostaną one zebrane po zakończeniu akcji.
Program akcji:
11:00 – spotkanie organizacyjne przed Domem Wędkarza (ul. Bulwarowa 43)
11:15 – rozdanie worków i rękawiczek, omówienie kwestii organizacyjnych: tras i zasad bezpieczeństwa.
11.30 – rozpoczęcie sprzątania nad rzeką Dłubnią
13:00 – zakończenie akcji, ciepły posiłek i gorące napoje
Wszystkie zebrane w trakcie akcji śmieci zostaną odebrane przez pracowników krakowskiej huty, a następnie przekazane do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Po zakończeniu akcji, ok. godz. 13, ArcelorMittal Poland zaprasza wszystkich uczestników na gorący posiłek przy Domu Wędkarza. Zarząd Zieleni Miejskiej, który włączył się w akcję przygotuje ciepłe napoje, by każdy mógł się rozgrzać.
Patronat nad naszą akcją objęli: Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce i Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Kontakt / informacje dodatkowe:
Sylwia Winiarek
tel. +48 32 776 76 30
e-mail: sylwia.winiarek@arcelormittal.com
Marzena Rogozik
tel. +48 12 290 40 25
e-mail: marzena.rogozik@arcelormittal.com
Źródło: biuro prasowe ArcelorMittal Poland
2 Comments