20/04/2024
Artykuły sponsorowane Nowości

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Czym jest smog oraz jaki wpływ może on mieć na nasze zdrowie?

Szacuje się, że rocznie umiera u nas przedwcześnie na skutek oddychania bardzo złym powietrzem ponad 48 tysięcy osób. Smog (z ang. smoke – dym, fog – mgła) to mgła, która zawiera zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego. Powstaje na skutek przedostania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Jest toksyczny i nienaturalny oraz ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. W Polsce dokucza nam on szczególnie w sezonie grzewczym (od września do kwietnia).

W Krakowie coraz częściej słyszymy o smogu a w ostatnich latach świadomość na jego temat znacznie wzrosła. Trudno się zresztą temu dziwić – Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej (33 z 50 miast Unii o największym stężeniu pyłu znajduje się właśnie u nas!).

Rodzaje smogu

Smog dzielimy na dwa rodzaje: smog klasyczny, inaczej londyński, oraz smog fotochemiczny.

Smog londyński występuje on głównie w miesiącach jesienno-zimowych – od listopada do stycznia i głównie w umiarkowanej strefie klimatycznej. Warto tutaj zaznaczyć, że powstaje przede wszystkim przez instalacje grzewcze (tj. kotły, piece), które służą do ogrzewania domów jednorodzinnych i starych kamienic (m.in. przez palenie odpadami, używanie paliw niskiej jakości, instalacje starego typu) oraz przez transport drogowy.

Smog fotochemiczny (inaczej typu Los Angeles) występuje głównie w miesiącach letnich, w strefach subtropikalnych. Powstaje zazwyczaj w słoneczne dni, gdy temperatura przekracza 25 stopni a na ulicach panuje duży ruch. Obserwowany jest m.in. w Krakowie. Jego źródłem są głównie spaliny samochodowe, które wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym co z kolei prowadzi do powstawania trujących substancji.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

Długotrwała styczność ze smogiem, poza zmianami nowotworowymi (rak płuca, zatok, nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku, rak nerki) może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby. O niekorzystnym wpływie na układ oddechowy chyba nie trzeba wspominać? U zdrowych osób nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem wywołuje stany zapalne, podrażnienia spojówek, krtani i tchawicy czy zmęczenie. Co więcej, pyły zawieszone mają możliwość przechodzenia przez ściany pęcherzyków płucnych i trafiają do całego układu krwionośnego, co z kolei może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia tętniczego a substancje w nim zawarte mogą powodować także problemy z płodnością, zaburzenia pracy wątroby czy alergie.

Jak chronić się przed smogiem? Warto zainwestować przede wszystkim w dobrą maskę antysmogową z filtrami, które nie będą przepuszczały pyłu PM2,5, czyli tego, który dostaje się nie tylko do płuc ale także do krwi. Pamiętajmy również o częstym wymienianiu filtrów (co ok. 2 tygodnie). Nie zapomnijmy o pomocy z wewnątrz – wzbogaćmy naszą dietę kwasami omega-3 (zmniejszają efekty działania zanieczyszczonego powietrza na organizm), brokułami (zawierają silny przeciwutleniacz) oraz witaminą E i kurkumią (zmniejszają stres oksydacyjny). W domu jakość powietrza możemy poprawić dobrym oczyszczaczem.

Śledź informację o jakości powietrza

Gdzie możemy sprawdzić jakość powietrza? Chociażby na airly.eu, która buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin. Airly.eu na celu zwiększenie świadomości tego, czym oddychamy na co dzień i pozwala zidentyfikować źródło problemów oraz, co najważniejsze – ich dokładną lokalizację. To właśnie od poznania problemu oraz poszerzania świadomości na jego temat powinniśmy zacząć.

 

Artykuł sponsorowany.

1 Comment

  • gate io 06/03/2023

    I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate io

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *