26/05/2024
Komunikaty Nowości

Przebieg trasy S7

z20209411Q,Przebieg-trasy-S7-w-obrebie-KrakowaMarzec 2018: mamy nowe wiadomości odnośnie trasy S7!

W środę, 8 czerwca, odbyło się spotkanie projektantów trasy z mieszkańcami Krakowa, którzy zaprezentowali jej dokładny przebieg i przedstawili zasady wykupu działek, przez które ma przebiegać trasa.

Otwarcie nowej drogi S7 według wstępnych szacunków ma nastąpić w połowie 2021 roku. III odcinek drogi „Widoma” ma mieć ponad 18 km długości i ma przebiegać przez Nową Hutę, Wzgórza Krzesławickie i Mistrzejowice, od węzła Igołomska, który jest właśnie budowany koło kopca Wandy, wzdłuż Kombinatu, następnie ul. Ujastek Mogilski, przez zaplecze zajezdni tramwajowej Nowa Huta, wzdłuż ul. Łowińskiego, koło przystanku tramwajowego Wiadukty, potem od ul. Łowińskiego na północ, aż przetnie ul. Morcinka i za Zesławicami przekroczy granice Krakowa.

Źródło:  krakow.wyborcza.pl

Na trasie będą dwa węzły: Grębałów i Mistrzejowice. Węzeł Grębałów połączy trasę S7 z ul. Kocmyrzowską, prawdopodobnie S7 zostanie skierowana dołem, a ul. Kocmyrzowska zostanie wzniesiona do góry na estakadach, gdzie mają być też przełożone linie tramwajowe. Przy węźle Mistrzejowice droga S7 pójdzie górą nad istniejącymi już drogami, dodatkowo zostanie też doprowadzona do węzła północna obwodnica Krakowa.Nowa trasa ma być szeroka – 3 pasy ruchu w obie strony, jednak na terenie Krakowa nie będzie można przekroczyć 80 km/h, a poza 100 km/h.

Przy budowie trasy ważną kwestią są też działki.  Podczas spotkania wypowiedział się  Andrzej Kollbek, wicedyrektor małopolskiego oddziału GDDKiA: „Wyceny będą dokonywane dopiero w 2018 roku, gdy będziemy dokładnie wiedzieć, ile działek zostanie zajętych. W tym czasie należy uregulować stan prawny działek, bo to warunek otrzymania odszkodowania”. Sprawę tzw. „resztówek”, czyli części nieruchomości pozostających poza pasem drogowym wytłumaczyła Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału GDDKiA: „Resztówki mogą być wykupione na wniosek właściciela, jeżeli nie mogą być użytkowane w dotychczasowy sposób ze względu np. na ich kształt, powierzchnię czy dojazd”.

Użytkownicy ogródków działkowych, które należą do gminy lub skarbu państwa mogą dochodzić rekompensaty od właściciela za zajęte działki. Jednak do wypłat odszkodowań będzie mogło dojść dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę drogi, które inwestor uzyska prawdopodobnie w lipcu 2018 roku.


Dla mieszkańców ul. Zesławickiej sporny pozostaje temat otrzymanych kilka lat temu pozwoleń na budowę domów, które teraz mają zostać zburzone.

Łączna trasa wszystkich trzech odcinków trasy od węzła Igołomska do granicy małopolski wynosi 55 km. Przetragi na projekt i budowę już trwają. „Odcinki będą budowane równolegle. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2021 roku” – mówiła Iwona Mikrut.

Źródła: krakow.wyborcza.pl, Janusz Pasik

Marzec 2018: mamy nowe wiadomości odnośnie trasy S7!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *