16/06/2024
EDK 2019

EDK 2019: Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Wielkimi krokami zbliża się Ekstremalna Droga Krzyżowa, która jest wyzwaniem i wyjściem ze strefy komfortu. W tym roku wspieramy mistrzejowicki oddział, dlatego pojawi się na naszym portalu i fanpage cykl artykułów i postów związanych z EDK. Co w nich będzie? Informacje dotyczące EDK, szczegółowo opisane tegoroczne trasy, świadectwa uczestników poprzednich edycji EDK, filmy oraz transmisja live, w której Piotr, lider oddziału mistrzejowickiego, odpowie na wszystkie Wasze pytania dotyczące przebiegu EDK.


Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 25 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.


Wyzwanie

W tym wyzwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.

 • trasa od około 25 km (zobacz trasy)
 • wyprawa nocą
 • w zmiennych warunkach atmosferycznych


Droga

Drugi etap – wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą.Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.

 • trasa oznaczona w aplikacji mobilnej EDK
 • specjalne rozważania
 • idziesz sam lub grupie max. do 10 osób


Zmaganie

Może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.

 • zmaganie się z wysiłkiem i słabościami ciała
 • poszukiwanie siły do przekroczenia siebie
 • głęboka refleksja i medytacja


Spotkanie z Nim

Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen – miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.

 • głębokie przeżycie duchowe
 • emocje, których nigdy nie doświadczałeś
 • najbardziej świadoma Droga Krzyżowa w Twoim życiu


Standardy idei

MSZA ŚWIĘTA
zanim uczestnik wyruszy w drogę powinien wziąć udział we Mszy Św.

NOC
uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w nocy

TRUD
opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie i przełamywanie swoich ograniczeń

MILCZENIE
Uczestnik pokonuje swoją drogę krzyżową w milczeniu

SAMOTNOŚĆ
oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem

ROZWAŻANIA EDK
wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany


Jak należy się zorganizować

 • Należy zacząć od wyboru miejsca, z którego wyruszysz. Zwyczajowo EDK zaczyna się wspólną Mszą. Wybierając miejsce/rejon – trzeba sprawdzić, kiedy planowany jest wymarsz (w Mistrzejowicach jest to 12 kwietnia).
 • W rejonie przygotowane są trasy. Można pobrać ślad GPS lub wydrukować sobie opis trasy. To bardzo ułatwia przemarsz, bo w nocy trudno jest zapytać się o drogę.
 • Na EDK można wyruszyć samemu, lub w małej grupce. W każdym przypadku obowiązuje milczenie. Pątnicy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji. Należy unikać rozmów i pikników. Na trasie można jeść i pić. Brak jedzenia nie należy do istoty EDK.
 • Na EDK przygotowane są specjalne rozważania, które oddają ducha tego wyzwania. Przygotowuje je ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Można je wysłuchać – nagranie jest dostępne w aplikacji EDK, lub przeczytać.
 • EDK nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjście w jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Jeśli pątnik stanie się lepszy, wszyscy na tym zyskają.
 • Bóg nie planuje na EDK dobrej pogody. Nasz Bóg nie zajmuje się pogodą. Zajmuje się tym, abyśmy byli lepsi. Należy więc zabezpieczyć się na wszelką pogodę. Przejście 40 km zajmuje od 8 (bardzo szybko) do 12 godzin.


Kto może i powinien iść na EDK

 • EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka.
 • Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej—sensu i nowego pomysłu na siebie.
 • Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich.
 • W EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą. Z Bogiem.
 • EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

Kiedy jest EDK?

W tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową wyruszamy z Mistrzejowic 12 kwietnia.

Już niebawem odbędzie się również liveQ&A na Facebooku, na którym Piotr, lider oddziału w Mistrzejowicach, odpowie na wszystkie pytania związane z EDK 🙂 Jeśli jesteś zainteresowany wzięciem udziału, śledź fanpage Mistrzejowice24.pl oraz EDK Mistrzejowice!

Fanpage EDK Mistrzejowice: www.fb.com/EDK.Mistrzejowice

Źródło: www.edk.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *