24/07/2024
Komunikaty Nowości

ArcelorMittal Poland przekaże bonusy krakowianom, którzy wymienią stare piece

ArcelorMittal Poland i Urząd Miasta Krakowa kontynuują współpracę na rzecz czystszego powietrza w Krakowie. Właściciel huty ufundował kolejne bonusy pieniężne dla pierwszych 500 mieszkańców, którzy w tym roku wymienią nieekologiczne źródła ciepła, korzystając z miejskiego programu dofinansowania. W ramach współpracy z magistratem, zapoczątkowanej w ubiegłym roku, krakowska huta ArcelorMittal Poland wypłaciła już 1000 takich bonusów o wartości 150 zł, a ze złomu odzyskanego z „kopciuchów” wyprodukowała ponad 100 stojaków rowerowych dla krakowskich szkół. Wkrótce w przestrzeni publicznej pojawią się kolejne podpory dla rowerów.  

W Krakowie do wymiany wciąż pozostało jeszcze około 5,5 tys. starych pieców opalanych węglem lub drewnem. Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową krakowianie mają czas na ich wymianę do
1 września tego roku. Chcąc umożliwić mieszkańcom pozbycie się ostatnich pieców przed tym terminem, Urząd Miasta Krakowa wydłużył czas na składanie wniosków o dofinasowanie do końca czerwca 2019 r. W ramach dofinansowania z magistratu mieszkańcy mogą uzyskać zwrot wydatków związanych z wymianą pieca – do 60 proc.

W ubiegłym roku krakowska huta ArcelorMittal Poland wypłacała bonusy pieniężne w wysokości 150 zł, jako dodatkową motywację dla krakowian, którzy zwlekali z wymianą pieców. W 2018 r. firma wypłaciła 1000 takich bonusów. W tym roku kolejnych 500 osób, które skorzystają z miejskiego dofinansowania, może otrzymać taką gratyfikację za pozbycie się starego „kopciucha”.

Ze starych pieców właściciel krakowskiej huty odzyskuje złom, z którego następnie produkuje stojaki rowerowe. Ponad 100 takich stojaków – których projekt, nawiązujący do Sukiennic, został wyłoniony w internetowym konkursie – już stanęło przed krakowskimi szkołami. Kolejna partia 250 stojaków wyprodukowanych z przetopionych „kopciuchów” trafi na ulice Krakowa w najbliższym sezonie rowerowym.

– Cały czas modernizujemy krakowską hutę, ograniczając jej wpływ na środowisko. Do tej pory zainwestowaliśmy w ten oddział 3 mld zł, zmniejszając m.in. emisje pyłowe o 90 proc. Wiemy, jaki wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja, powstająca podczas ogrzewania mieszkań i domów paliwem niskiej jakości. Po likwidacji zdecydowanej większości starych palenisk, Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, może wyeliminować ten rodzaj ogrzewania. Dlatego chcemy nadal wspierać wysiłki mieszkańców i Urzędu Miasta Krakowa kontynuując naszą współpracę i wypłacając bonusy jako zachętę do wymiany pieców – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Ze starych pieców produkujemy stalowe stojaki rowerowe, które w takiej formie „wracają” do mieszkańców i zachęcają ich do korzystania z roweru, jako ekologicznego środka transportu – dodaje wiceprezes ArcelorMittal Poland.

Pozostało nam kilka miesięcy, aby w Krakowie całkowicie wyeliminować stare piece opalane węglem – przypomina prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. – Od 2014 r., kiedy rozpoczęliśmy program ich wymiany, krakowianie pozbyli się już blisko 20 tysięcy takich nieekologicznych źródeł ciepła. Jesteśmy już na ostatniej prostej, tym bardziej więc dodatkowe wsparcie od ArcelorMittal jest dla nas cenne. Razem wspieramy mieszkańców miasta w wymianie pieców, które w hucie zmieniają się w pożyteczne stojaki rowerowe  – dodaje prezydent Majchrowski.

Do uzyskania bonusu ufundowanego przez ArcelorMittal Poland uprawnionych będzie pierwszych pięćset osób, które w tym roku rozliczą dofinansowanie do wymiany pieca otrzymane z Urzędu Miasta Krakowa. Po dopełnieniu wszystkich formalności i uzyskaniu oficjalnego zaświadczenia z magistratu od 1 marca będzie można zgłaszać się do kasy mieszczącej się w budynku przy ul. Mrozowej 1 i tam odebrać bonus 150 zł. Informacje na temat programu można uzyskać dzwoniąc na infolinię: 800 889 878 czynną w dni robocze w godz. 8.30-15.30.

Źródło: biuro prasowe ArcelorMittal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *