21/07/2024
EDK 2019

EDK 2019: trasa Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei – pętla do Staniątek (48 km)

Trasa Sługi Bożego ks. Józefa Kurzei pętla do Staniątek

Mistrzejowice -> Nowohuckie osiedla -> Most Wandy -> Mała Grobla-> Zakrzów -> Podłęże -> Staniątki -> Podłęże -> Grabie -> Brzegi -> Most Wandy -> Łąki Nowohuckie -> Nowohuckie osiedla -> Mistrzejowice

Początek
Kraków – Mistrzejowice / Kościół Św. Maksymiliana

Koniec
Staniątki – Kraków-Mistrzejowice / Kościół Św. Maksymiliana

Długość trasy
48 km

Suma podejść
204 m

Autor
Piotr Ząbkowski

Poziom trudności

Zarośla, wały, rów melioracyjny wymaga przeskoczenia.

Materiały do pobrania

Szczegółowy opis trasy w PDF

Mapa PDF

Informacje dodatkowe o trasie

Trasa jest pętlą – rozpoczyna się w Mistrzejowicach i kończy przy grobie Józefa Kurzei, w dolnym kościele w Mistrzejowicach. Na tej trasie będziemy poruszali się: chodnikami przez osiedla nowohuckie, drogami polnymi, wałami, wzdłuż torów kolejowych. Trasa wymaga też pokonania kilku cieków wodnych (brak całych mostków) – nie są one zbyt szerokie, można je bez większego trudu przeskoczyć.

Na początku poruszamy się przez nowohuckie osiedla, przechodzimy przez Most Wandy, a następnie przez okolice Małej Grobli. Polnymi drogami dochodzimy do Zakrzowa, później do Podłęża i dochodzimy do połowy trasy, do Staniątek. Wracamy wzdłuż torów kolejowych przez Podłęże, następnie przez Grabie. Wchodzimy na wały wiślane i mostem Wandy przekraczamy Wisłę. Następnie idziemy przez Łąki Nowohuckie i osiedla, aż dochodzimy do Mistrzejowic.

Największą zaletą tej trasy jest to, że uczestnicząc w niej, można zdążyć na Mszę Św. na zakończenie (planowany termin: 13 marca, Msza o godzinie 11:00) w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego.Trasa jest długa – 47 km, ale zawiera bardzo mało wzniesień. Wymaga natomiast przekroczenia kilku cieków wodnych (brak mostka). Nie są one zbyt szerokie, więc można je przeskoczyć. W przypadku deszczu lub opadów, z pewnością będzie zawierała dużo błota.  Wybór jej jest zalecany zarówno dla osób, które nigdy nie uczestniczyły w EDK, jak również dla tych, które mają już doświadczenie.

Trasa biegnie w okolicach Krakowa. W przypadku rezygnacji z dalszej wędrówki, uczestnikowi na tej trasie najłatwiej jest wrócić do domu. 

Trasa ma swój początek w parafii świętego Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach w Krakowie. Dojazd Krakowską Komunikacją Miejską, zarówno tramwajową (14), jak i autobusową (182, 139, 178).

Na zakończenie EDK, 24 marzec (sobota) o godzinie 10:00 w dolnym kościele w Mistrzejowicach pw. Św Maksymiliana Marii Kolbego rozpocznie się Msza Święta. Serdecznie zapraszamy.

Decydując się na udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem. Nie zapewniamy ani ubezpieczenia, ani opieki medycznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, będziesz w głównej mierze zdany wyłącznie na własne siły.

Poruszanie się na trasie

  • Każdy pieszy poruszający się po drogach publicznych ma obowiązek nosić elementy odblaskowe.
  • W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację Drogi Krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
  • Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, tak aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.
  • Poruszamy się w grupach maksymalnie do 10 osób (ze względów bezpieczeństwa i przepisów kodeksu drogowego).

Informacje dodatkowe

1.  Ekstremalna Droga Krzyżowa w Mistrzejowicach rozpocznie się 12 kwietnia Mszą Świętą o godzinie 20:00 w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach.

2. Od godziny 19:30 będzie możliwość skorzystania z Sakramentu  Pokuty oraz nastąpi wydawanie pakietów. 

3. Msza Święta na zakończenie EDK odbędzie się 13 kwietnia o godz. 11:00 w dolnym kościele w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie w Mistrzejowicach.Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat EDK i zdecyduj, czy jesteś w stanie spełnić warunki.

www.edk.org.pl/trasa-edk/1688

Zobacz inne artykuły z cyklu EDK 2019

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *