21/06/2024

Podczas wczorajszej prezentacji, która odbyła się o godzinie 18.00 w Multikinie poznaliśmy zwycięski pomysł na Park Reduta. Został nim „Tajemniczy Ogród” (ZOBACZ SZCZEGÓŁY). Zwycięzcom i wszystkim innym uczestnikom, którzy wzięli udział w warsztatach gratulujemy, bo naprawdę wszystkie pomysły były naprawdę świetne! 🙂

Na Tajemiczy Ogród zostało oddanych aż 519 głosów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z podsumowaniem warsztatów: www.youtube.com/watch?v=i8DSETFc7Tg

Kilka zdjęć z ogłoszenia wyników (źródło: Park Reduta):

 

Koncepcja Tajemniczego Ogrodu powstała w grupie czwartej, kierowanej przez architektów: Barbarę Ostrowską oraz Jacka Konopackiego. Główną ideą, która przyświecała członkom, było stworzenie na Prądniku Czerwonym miejsca nieoczywistego, pełnego niespodzianek, niedomówień i iluzji. — Naszym zdaniem park powinien pobudzać ciekawość i zachęcać do odkrywania tajemnic lokalnej przyrody, kultury i historii — opowiadała Katarzyna Batko, która uczestniczyła w warsztatach od samego początku.

Zanim jednak ogłoszono wyniki głosowania mieszkańców, krótką prezentację na temat tego, jak tworzyć place zabaw dla dzieci wygłosiła Anna Komorowska z Pracowni K., która na co dzień zajmuje się tego typu działaniami w przestrzeni miejskiej. Krótki pokaz udowadniał, że miejsca zabaw, które znamy z dzieciństwa nie muszą odchodzić do lamusa. Niewątpliwie dla części z przedstawionych pomysłów znajdzie się także miejsce w parku Reduta.

Czerwonoprądnicki „Tajemniczy Ogród” ma także odwoływać się do swoich baśniowych korzeni. Mieszkańcy chcą wykorzystać w tym celu legendę o Marchołcie, bohaterze apokryficznej opowieści o królu Salomonie, a także dobrze znane z polskiej literatury Alinę i Balladynę, patronujące okolicznym ulicom. W projektowanym parku dużą rolę odgrywać ma także hortiterapia, czyli leczenie za pomocą obcowania z przyrodą.

— Olbrzymie zaangażowanie krakowian we wspólne projektowanie parku Reduta – 200 osób na warsztatach i blisko 2000 głosujących – dowodzi ze krakowianie chcą i będą uczestniczyć w tego typu inicjatywach, a projektowanie partycypacyjne to najwłaściwszy model współpracy przy organizowaniu przestrzeni wspólnych w mieście – opowiadał Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która zajęła się organizacją warsztatów.

Jego słowa potwierdzał pomysłodawca całego projektu, radny Dominik Jaśkowiec: — To dopiero początki projektowania partycypacyjnego na Prądniku Czerwonym, ale mogę obiecać, że już szykujemy kolejne tego typu działania, choćby w okolicach koryta Białuchy. Również tam liczymy na państwa zaangażowanie – dodawał wiceprzewodniczący RMK.

Samo uczestnictwo mieszkańców w kształtowaniu najbliższych im terenów nie miałoby jednak sensu, gdyby nie gwarancje wykonalności zaprezentowanego pomysłu. W krótkim przemówieniu dawała je wiceprezydent Elżbieta Koterba, zaznaczając, że tego rodzaju działania w tkance miejskiej nie tylko w pozytywny sposób wpływają na wygląd Krakowa, ale także integrują mieszkańców wokół wspólnych idei. — Wydaje się, że oprócz wspaniałych projektów bardzo ważne jest także pobudzenie energii krakowian — dodawała wiceprezydent do spraw rozwoju miasta.

Prezentacja zwycięskiego projektu to dopiero początek działań w nowo powstającym parku. Początek 2016 roku zostanie poświęcony na kwestie administracyjno-projektowe (miasto zamierza przeznaczyć na budowę parku ponad 6 milionów złotych) oraz przygotowanie finalnego projektu architektonicznego na bazie założeń mieszkańców. Zakończenie budowy parku planowane jest na jesień 2017 roku.

 

www.parkreduta.pl

www.krakow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *