14/06/2024
Nowości

O ile ArcelorMittal udało się ograniczyć emisje CO2?

5,2 mln ton. Tyle stali, w ubiegłym roku wyprodukowały wszystkie huty ArcelorMittal Poland – to ponad połowa całej stali wytworzonej w Polsce. Wynik dobry, ale firma może poszczycić się też i innymi osiągnięciami. Stal buduje świat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane np. w budownictwie, ale również – poprzez producentów stali tworzących miejsca pracy i wspierających społeczności, z którymi sąsiadują zakłady przemysłowe. ArcelorMittal Poland podsumował swoje ubiegłoroczne działania w raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2018.

Zrównoważony rozwój to więcej niż dwa słowa; to zobowiązanie – wobec społeczeństwa, wobec pracowników, społeczności lokalnych, władz, klientów, dostawców. Cieszę się, że zrównoważony rozwój stał się bardzo ważnym i często poruszanym tematem w dzisiejszym świecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównoważony rozwój i transparentność z największą powagą – mówi Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Pod lupą: recykling i oszczędzanie

Ceny energii rosną, dlatego bardzo ważne są inwestycje, które pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną zakładów i zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Właśnie dlatego krakowska huta wdraża projekty pozwalające oszczędzać energię. Tylko w ubiegłym roku zakład zaoszczędził 11 546 MWh dzięki przeprowadzonej wcześniej modernizacji wielkiego pieca.

Nie mniej ważna jest oszczędność wody. Firma dąży do maksymalnego zagospodarowania wody używanej w procesach produkcyjnych: po oczyszczeniu zawraca ją i ponownie wykorzystuje w zakładach. W Krakowie dzięki zamkniętemu obiegowi wody huta ograniczyła pobór z Wisły o 44 201 790 m3, a po uruchomieniu stacji uzdatniania wody zmniejszyła ilość wody pobieranej z Dłubni o ok. 95 proc. 

Również stal niemal w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego tylko w 2018 r. w krakowskiej hucie na potrzeby produkcji stali przetopiono ponad 347 864 tony złomu, w tym elementy starych pieców węglowych oddawanych przez mieszkańców Krakowa i wymienianych na ekologiczne źródła ciepła. 

Sztuka kompromisu: produkcja i środowisko 

ArcelorMittal Poland dokłada wszelkich starań, by ograniczać wpływ swojej działalności na środowisko, m.in. zredukować emisje dwutlenku węgla. Krakowska huta jest w tym liderem – w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyła emisje CO2 aż o 70 proc. 

Ale to nie wszystko. W 2018 roku w koksowni w krakowskim oddziale prowadzona była m.in. hermetyzacja instalacji, która pozwoli ograniczyć uciążliwe zapachy na terenie zakładu. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln zł. Huta kontynuowała też kompleksową modernizację elektrociepłowni TAMEH Polska, wartą ponad 300 mln zł. Dzięki rezygnacji z węgla zakład ograniczył m.in. emisje pyłów o 90 proc.

Oprócz zmniejszania swojego wpływu na środowisko poprzez kosztowne modernizacje ArcelorMittal dba również o ograniczanie emisji pośrednich. Właśnie dlatego zdecydowana większość dostaw surowców do zakładów produkcyjnych realizowana jest transportem kolejowym. Mniej samochodów – mniej spalin. 

Mimo tego ArcelorMittal Poland, zgodnie z wymogami prawa, co roku ponosi opłatę za korzystanie ze środowiska – w ubiegłym roku firma zapłaciła z tego tytułu 34 432 725 zł.

Zorientowani na lokalne potrzeby 

Firma, która ma sześć oddziałów w Polsce zatrudnia łącznie 11 tys. pracowników, w tym blisko 3,5 tys. osób w krakowskiej hucie. To tę lokalną społeczność, w tym także pracowników i ich rodziny firma regularnie wspiera. W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland wydał na działania społeczne ponad 3 mln zł, z czego 1,5 miliona w Krakowie. 

Wsparcie dla mieszkańców to nie tylko wydane złotówki. Prawdziwą satysfakcję i poczucie mądrej pomocy daje nam obserwowanie radości, jaką przynosi mieszkańcom realizacja projektów społecznych – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa biura Odpowiedzialności Biznesu. 

Dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland w ubiegłym roku udało się m.in. zakupić nowoczesny aparat USG dla Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, który znacznie podniesie jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych, czy ufundować stypendia dla aktywnych i zaangażowanych studentów z niepełnosprawnościami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Poza tym firma postawiła nad Zalewem Nowohuckim pierwsze w Krakowie kaczkomaty, czyli automaty z pełnowartościową karmą dla wodnych ptaków i rozpoczęła produkcję stojaków rowerowych przetopionych ze starych pieców wymienianych przez krakowian. Huta włączyła się w działania Urzędu Miasta i wypłacała każdemu mieszkańcowi, który wymienił swoje przestarzałe palenisko bonus, a złom z pieca przetwarzała na podpory dla rowerzystów. W ubiegłym roku postawiła przed krakowskimi szkołami ponad 100 takich stojaków. Przygotowany po raz dziewiąty raport zrównoważonego rozwoju, w którym można znaleźć więcej informacji o działaniach firmy, dostępny jest na stronie internetowej: https://poland.arcelormittal.com/fileadmin/Content/raporty/2018/Raport_zrownowazonego_rozwoju_ArcelorMittal_Poland_2018_rok.pdf

Źródło: biuro prasowe ArcelorMittal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *