21/07/2024
Nowości Wydarzenia

Razem dla Huty – Dzień Otwarty Centrum Administracyjnego Kombinatu

Razem dla Huty – Dzień Otwarty Centrum Administracyjnego Kombinatu

Po raz drugi mamy przyjemność zaprosić Was na wydarzenie „Razem dla Huty”, czyli Dzień Otwarty Centrum Administracyjnego organizowanego przez Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o., który odbędzie się 2 lipca, w niedzielę, w godzinach 12.00 do 22.00.

Organizatorzy z jednej strony chcą zwrócić uwagę na lokalne dziedzictwo kulturowe o niepewnej przyszłości, a z drugiej pokazać możliwości wykorzystania obiektów. W programie imprezy znalazło się wiele interesujących bezpłatnych wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy! 🙂

Zakątki Kombinatu – gra terenowa

Również w tym roku mogliśmy włączyć się do tego wydarzenia, dlatego stworzyliśmy dla Was grę terenową w klimacie PRL – czekać będzie dużo różnych zagadek, nie zabraknie poszukiwań schowanych przedmiotów w zakątkach Centrum Administracyjnego, trzeba będzie również wykorzystać swoją wiedzę do rozwiązywania zadań oraz… odkryć tajemnicę! 😉 Nasza gra rozpocznie się o godzinie 14.00 w holu głównym.
Prosimy o zapisy na maila: kontakt@mistrzejowice24.pl.
Zgłaszać się można w grupach od 2 do 4 osób 🙂

Zapewniamy, że atmosfera na Razem dla Huty jest niesamowita!

 

PROGRAM WYDARZEŃ:

12.00 // Otwarcie Razem dla Huty
Budynek S // Hol Główny // parter
Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o.

12.30-18.00 // Zwiedzanie z przewodnikiem
Start: Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”
Do wyboru:
1. Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S
2. Schron pod Budynkiem Z
Wstęp: 10 zł / os. / trasa
Zapisy na miejscu w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona!

12.30-18.00 // Zwiedzanie indywidualne
Start: Budynek S // Hol Główny // parter
Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Fundacja Janus – Muzeum Twierdzy Kraków
Do wyboru:
1. Budynek Z, ul. Ujastek 1
2. Muzeum Twierdzy Kraków – Fort 49a „Dłubnia”, ul. Petöfiego 31
Wstęp: 10 zł / os. / trasa
Nie ma konieczności zapisów. Pomiędzy Kombinatem a Fortem 49a „Dłubnia” w godz. 1.30-18.00 kursuje bezpłatny zabytkowy autobus „Nyska”.

12.30-18.00 // Bezpłatny zabytkowy autobus „Nyska”
Trasa:  Centrum Administracyjne Kombinatu – Fort 49a „Dłubnia” – Centrum Administracyjne Kombinatu
Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”,
Autobus umożliwia dojazd do i z Fortu 49a „Dłubnia”, który można zwiedzać indywidualnie w godz. 12.00-18.00 (wstęp: 10 zł / os.).

12.15-13.00 // Największe sukcesy krajowe i międzynarodowe sportowców z Nowej Huty i Nową Hutą związanych – wykład
Budynek S // Sala Teatralna // I piętro
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty
Wykład Piotra Kapusty.

12.15 // Marcel Wiercichowski – spotkanie z aktorem z osiedla Teatralnego
Budynek S // Biblioteka // III piętro
Organizator: Agencja Artystyczna ART-MANIA
Spotkanie z nowohuckim aktorem Marcelem Wiercichowskim z osiedla Teatralnego, podczas którego będzie można porozmawiać o budynkach Centrum Administracyjnego Kombinatu jako nowym miejscu spotkań teatralnych w Nowej Hucie, o pracy w teatrze i filmie czy o egzaminach do szkoły teatralnej. Planowana jest także prezentacja kostiumów teatralnych.

13.00-16.00 // Pokazy filmowe
Budynek S // Sala Teatralna // I piętro
Organizator: Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Kino Sfinks na chwilę zagości w Centrum Administracyjnym z etiudami „Panie Maćku, Panie Leszku”, animacją „Korowód Nowohucki” oraz cyklem „Opowiedz mi Hutę”.

14.00-15.30 // Nowa Huta na butach czyli od Placu Centralnego do Arki Pana – spacer
Start: Plac Centralny – Cepelia, os. Centrum B 1
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty
Spacer prowadzony przez Piotra Kapustę.

14.00 // Zakątki Kombinatu – gra terenowa
Start: Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: www.mistrzejowice24.pl
Gra terenowa w klimacie PRL, powiązana z historią Nowej Huty i Kombinatu. Sprostaj różnym zagadkom i łamigłówkom, odnajdź ukryte elementy schowane na terenie CA, wykorzystaj swoją wiedzę w trakcie gry oraz odkryj z nami tajemnice!
Szczegóły: www.mistrzejowice24.pl

15.00 // Koncert: Bohater X Michał Gąsiorowski
Budynek S // Dziedziniec // przestrzeń kawiarniana
Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Nowatorski, mocno koncertowy projekt, wprowadzający temat live loopingu w muzyce na nowy poziom. Dzięki zastosowaniu komputerów, mogliśmy stworzyć wielowymiarowe aranżacje, które nie wymagają kompromisów wynikających z tradycyjnego podejścia do loopowania. Połączenie dwóch środowisk Ableton Live® systemem Link® pozwoliło nam na pełną ekspresji swobodę tworzenia muzyki. Autorskie kompozycje i teksty, rap przeplatający się z elementami wokalistyki jazzowej, brzmienia gitar elektrycznych i akustycznych w połączeniu z muzyką elektroniczną – to wszystko okraszone nutą jazzowej improwizacji, spięte rejestrowanymi i odtwarzanymi na żywo loopami tworzonymi przez duet na oczach widza.

16.00 // Koncert: Chór GospelSenior
Budynek S // Dziedziniec // przestrzeń kawiarniana
Organizatorzy: Chór GospelSenior, Fundacja Nowe Centrum
Pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy (w wieku od 60 do 80 lat) oraz pierwszy stały chór gospel, który działa na terenie Nowej Huty. Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, a akompaniatorem Grzegorz Różycki.

18.00 // II Nowohucki Bieg Po Schodach
Zbiórka: Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Fundacja 4 Alternatywy, Nowa Huta Team
Wbieganie po schodach to jedna z dyscyplin sportowych popularyzowana na całym świecie. W Nowym Jorku 86 pięter pokonywanych jest podczas wyścigu na szczyt Empire State Building, a w Warszawie podczas biegu Zdobądź PAST-ę upamiętniana jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Bieg po schodach Centrum Administracyjnego Kombinatu to wyjątkowy sposób na poznanie tego miejsca!
Szczegóły: www.facebook.com/Fundacja4Alternatywy

19.00 // Koncert: Harat & Babu Król
Budynek S // Sala Teatralna
Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Babu Król to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia (znanych m. in. z projektów Pogodno i Bajzel). Ten pierwszy, to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie.
Babu Król zadebiutował świetnie przyjętym albumem „Sted” (2012) z autorska muzyką do tekstów Edwarda Stachury i zagrał dziesiątki koncertów w całej Polsce. Wiosną 2015 roku wydali druga płytę, zatytułowaną „Kurosawosyny”. W odróżnieniu od pierwszej, ascetycznej i surowej płyty, druga brzmi orkiestrowo i przestrzennie.
www.babukrol.art.pl
www.facebook.com/BabuKrol
Harat –  młodzieżowa (w optymistycznej wersji – przyp. red.) grupa muzykująca, która od 4 lat rozpoczyna swoją działalność, formułując swoje muzyczne muzeum wyobraźni, oscylując pomiędzy silnymi wpływami MC Hammera, Fallouta i Wagnera. Zespół wywodzi się z Krakowa, rzadko występuje na żywo, ale jak już do tego dojdzie jest to niezapomniany koncert. Harat tworzą muzycy związani ze sceną „improwizującą”: Adam Nyk – wokal, Konrad Trusiak – elektronika, Konrad Gągola – bas, Tomek Głuc – perkusja.
https://soundcloud.com/improharat

 

WARSZTATY I ZAJĘCIA:

12:00-18:00 // Zajęcia z Biblioteką Kraków
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Biblioteka Kraków

  • „Bajkowy bohater” – warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat, podczas których
    z kolorowych papierowych figur geometrycznych oraz innych różnych kształtów wykonają postać ulubionego bohatera literackiego.
  • „Magia balonów” – warsztaty skręcania balonów. Dzieci będą mogły wyczarować
    z balonów różne kształty.
  • „Kodowanie” – warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat. Każda litera alfabetu będzie miała przypisaną ilustrację, znak graficzny itp. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie zaszyfrowanej zagadki, przy użyciu samych ilustracji lub odszyfrowanie zagadki przygotowanej przez bibliotekarza.
  • „Kaligrafia” – warsztaty kaligrafii adresowane do wszystkich uczestników wydarzenia. Zainteresowani, przy pomocy drewnianych patyków i tuszu, będą mogli ćwiczyć sztukę estetycznego i starannego pisania.
  • „Gry i zabawy w czasach PRL” – zajęcia dla dzieci i dorosłych na świeżym powietrzu – w przypadku niekorzystnej pogody mogą zostać odwołane. Dzieci będą miały okazję poznać i wziąć udział w grach i zabawach swoich rodziców i dziadków. Dorośli natomiast przypomną sobie czasy dzieciństwa. W programie m.in. Stary Niedźwiedź, Baba-Jaga patrzy, skakanka, klasy, guma, kapsle i inne. Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja książek dotyczących tematyki zabaw i gier na świeżym powietrzu.

12.00-15.00 // Rozwiń z nami skrzydła
Budynek S // dziedziniec
Organizator: Fundacja Ukryte Skrzydła
Czy znasz jedyny w Krakowie wózek mobilnej szkoły? Jesteś ciekawa/ciekaw jakie ma możliwości i czemu służy? Pokażemy, że wózek to frajda, zabawa, edukacja i kreacja.  Przy wózku będziemy bawić się w podróżników i odkrywców (nauka geografii), znawców ortografii , orłów z matematyki, zbudujemy teatrzyk i… zagramy w nowohucką zośkę. To taka szydełkowa piłeczka wypełniona fasolką. Każda będzie niepowtarzalna bo będzie robiona przez nasze panie seniorki (panowie seniorzy będą nas dopingować) z Centrum Aktywności Seniorów Fruwająca Ryba (os. Na Skarpie 35). Będzie kolorowo i międzypokoleniowo. Zaprezentujemy też wystawę fotograficzną z projektu „Rodzina łączy pokolenia”, trwającego od czerwica do grudnia 2016 r.

12.00-15.00 // Pomiędzy „Norwidem”, „Encekiem”, „Słonecznym”, „Ludowym” i Łaźnią Nową
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty
Nowohucki quiz z teatrami w tle. O godz. 15.00 losowanie nagród, którymi będą muzealne wydawnictwa!

12.00-15.30 /// Urządzamy nowohuckie mieszkanie
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty
Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez Marię Wąchałę-Skindzier.

12.00-16.00 // OKultura!
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Dział Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Gry, zabawy, konkursy dla najmłodszych i najstarszych.

12.00-17.00 // Przystanek Archeologia – prezentacja i warsztaty
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Muzeum Archeologiczne w Krakowie – Oddział Nowa Huta
Przedstawienie działalności i zbiorów Nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W kąciku dla najmłodszych będzie można spróbować złożyć naczynie z fragmentów ceramiki, pokolorować rysunki, ułożyć archeologiczne puzzle oraz rozwiązać zagadki. Starsi uczestnicy będą mogli poznać tajniki zawodu archeologicznego, dowiadując się ciekawostek na temat nowohuckiej archeologii.

13.00-16.00 // Solą malowane
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta
Warsztaty polegają na wykonaniu prac plastycznych z wykorzystaniem soli zmieszanej z kolorowa kredą. Kolorową mieszankę (która przypomina w wyglądzie kolorowy piasek) posypuje się kartkę papieru z wzorami i wychodzą śliczne prace.

14.30-16.00 //  Gry inspirowane PRL-em: „Kolejka” i „Ogonek”
Budynek S // Hol Główny // parter
Muzeum PRL-u
Rozgrywki w gry planszowe dla każdego, dzięki którym lepiej poznacie PRL-owskie realia.

15.00-16.30 // Mała ARTzona. Szkoła Dizajnu: Szafa Grająca
Hol Główny // parter
Organizator: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Rodzinne warsztaty kreatywne dotyczące projektowania i tworzenia sztuki użytkowej. Ilość miejsc ograniczona. W warsztatach mogą wziąć udział pary: rodzic+dziecko (w wieku 6-11 lat)

16.30 // Rękodzielnia
Budynek S // Hol Główny // parter
Organizator: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Warsztaty artystyczne, podczas których przeżyjecie koralikowe szaleństwo, stworzycie sznurkowe cudeńka i niepowtarzalne ozdoby.

16.30-18.00 // Warsztaty dla dzieci oraz PRL-owskie gry
Hol Główny // parter
Organizator: Muzeum PRL-u
Zajęcia plastyczne inspirowane bohaterami PRL-owskich kreskówek oraz możliwość zagrania w gry takie jak pchełki, bierki czy kapsle.

17:00 // Opowieści z Zielonego Parku
Hol Główny // parter
Organizator: Fundacja Fundusz Partnerstwa
Zajęcia dla dzieci w formie Teatrzyku Kamishibai z wykorzystaniem autorskiej bajki „Opowieści z Zielonego Parku”.

 

INNE:

12.00-22.00 // Kawiarnia plenerowa Klubu Kombinator, C-2 Południe Cafe i Huty Piwa
Budynek S // dziedziniec
Zapraszamy do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni kawiarnianej, gdzie można raczyć się nowohuckimi smakołykami i znaleźć chwilę wytchnienia.

12.00-18.00 // Wystawy planszowe
Budynek S // Biblioteka // III piętro
Sala Teatralna // I piętro
Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o., Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Dwie ekspozycje dotyczące m.in. Centrum Administracyjnego Kombinatu: Zaplecze Nowej Huty, Profesor Marian Sigmund

12.00-18.00 // Wystawy plenerowe
Budynek S // Dziedziniec
Sala Teatralna // I piętro
Organizator: Muzeum PRL-u
Dwie ekspozycje: Trasa turystyczna po nowohuckich schronach i Projekt Muzeum PRL-u.

12.00-18.00 // Prezentacje lokalnego biznesu
Budynek S // Hol Główny // parter
Szpeje – sklep z wzornictwem vintage oraz UNICUT – niezależna produkcja nowohucka.

12.00-18.00 // Spływ Kajakowy Dłubnią w Nowej Hucie
Hol Główny // parter
Organizator: Nowa Huta Travel
Prezentacja niezwykłej i niespotykanej w Nowej Hucie formy wypoczynku – opowieść o rzece i jej walorach przy kajaku z osprzętem.

 

ORGANIZATORZY:

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” // www.rawelin.org
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida // www.okn.edu.pl

PARTNERZY:

Nowe Centrum Administracyjne sp. z o.o.
Fundacja JANUS – Muzeum Twierdzy Kraków
Dzielnica XVIII Nowa Huta
ARTzona OKN
Kino Studyjne Sfinks OKN
Klub Kuźnia OKN
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta – Klub 303, Dział Imprez i Promocji
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty
Muzeum Archeologiczne w Krakowie – Oddział Nowa Huta
Muzeum PRL-u
Biblioteka Kraków
Fundacja Fundusz Partnerstwa
Fundacja Ukryte Skrzydła
Fundacja Nowe Centrum
Chór GospelSenior
Fundacja 4 Alternatywy
Nowa Huta Team
Nowa Huta Travel
Klub Kombinator
Huta Piwa
C-2 Południe Cafe
Szpeje – sklep z wzornictwem vintage
UNICUT – niezależna produkcja nowohucka
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „ADREM” S.A.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny

PATRONI MEDIALNI:

TVP 3 Kraków
Radio Kraków
Gazeta Wyborcza Kraków
Głos – Tygodnik Nowohucki
Karnet
Magiczny Kraków
Rodzinny Kraków
Kulturatka.pl
Hip Huta
NH_50mm
Kalendarz Imprez Nowohuckich
Mistrzejowice24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *