26/05/2024
Nowości Wydarzenia

Sport w Nowej Hucie – wystawa w MHK „Dzieje Nowej Huty”

sport-w-nowej-hucie-film

 

We wtorek, 15 listopada, o godzinie 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Sport w Nowej Hucie” w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje Nowej Huty” na os. Słonecznym 16. Kuratorem wystawy jest Piotr Kapusta.

Sport w Nowej Hucie obecny jest od początku jej istnienia. Już na przełomie lat 40. i 50 poprzedniego wieku zakładano na jej terenie kluby sportowe, które skupiały młodych ludzi przyjeżdżających tu do pracy. „Hutnik”, „Wanda” czy „Sparta” Nowa Huta doczekały się sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym wychowując reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Wielu z nich osiągało sukcesy w mistrzostwach Europy i świata, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich. Przełom lat 70. i 80. XX wieku to dominacja piłkarzy ręcznych „Hutnika”, którzy trzy lata z rzędu zostawali mistrzami Polski. Lata 80. zeszłego wieku to z kolei sukcesy siatkarzy z mistrzami olimpijskimi z Montrealu, Markiem Karbarzem i Bebelem, na czele. W latach 1995/96 piłkarze nożni „Hutnika” zdobyli w rozgrywkach brązowy medal mistrzostw Polski, a w kolejnym sezonie godnie reprezentowali Polskę w europejskich pucharach występując w Pucharze UEFA.

bokserzy-huta
W Nowej Hucie działa obecnie ponad 130 zarejestrowanych klubów sportowych w których uprawiać można nie tylko tak popularne dyscypliny jak piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną, ale także lekkoatletykę, rugby, a nawet żeglarstwo czy kajakarstwo. Działają liczne kluby sportowe dla dzieci, ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Liga Parafialna.

sport-w-nowej-hucie-film2
Spot promocyjny

Wystawa „Sport w Nowej Hucie” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest pierwszą inicjatywą, która ma na celu pokazanie przeszłości i teraźniejszości sportu nowohuckiego. Ekspozycja będzie oparta na pamiątkach poszczególnych nowohuckich klubów sportowych oraz byłych i obecnych sportowców z Nowej Huty. Zwiedzający będą mogli zobaczyć puchary i medale zdobywane przez nowohuckich zawodników, stroje sportowe w których występowali, dawny sprzęt sportowy jak np. piłka do rugby czy rękawice bokserskie z lat 60. XX wieku, sztandary klubowe czy dziesiątki archiwalnych i współczesnych fotografii z zawodów, z których znaczna część nie była jeszcze publikowana.

Wystawa będzie czynna do 19 marca 2017 r.

Wydarzenie na Facebooku

Strona muzeum

Polecamy i serdecznie zapraszamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *