23/05/2024
Infrastruktura Nowości

Duże zmiany w komunikacji miejskiej od 3 października

Od poniedziałku, 3 października, będą znaczne wzmocnienia linii tramwajowych i autobusowych. Dotyczy to tramwajów: 9, 12, 18, 19 oraz autobusów: 501, 192 (nowa linia), 502, 511 (nowa linia), 503, 169, 252, 104. Niestety jednak linie 452 oraz 504 zostaną zlikwidowane.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od dnia 3 października:

 • linia 9 – wzrost częstotliwości kursowania do 10 minut w godzinach szczytu w dni powszednie. Linia cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza od czasu skierowania jej przez nową estakadę tramwajową pomiędzy ulicą Wielicką i Lipska.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 2 mln zł.

 

 • linia 12 – nowa stała trasa: z Łagiewnik do Ronda Grzegórzeckiego bez zmian, następnie aleją Pokoju, Jana Pawła II, ulicą Ptaszyckiego do Kopca Wandy. Linią będzie kursowała co 20 minut tylko w godzinach szczytu; Zmiana ma na celu poprawę oferty Komunikacji Miejskiej w Krakowie pomiędzy aleją Pokoju a rejonami placu Centralnego oraz Ruczaju, a także rejonem ul. Ptaszyckiego z centrum miasta.
  Zmiana nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

 

 • linia 18 – wzrost częstotliwości kursowania do 5 minut w godzinach szczytu w dni powszednie. Linia cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno w rejonie Czerwonych Maków jak i Krowodrzy Górki powstają nowe obiekty generujące dodatkowy ruch pasażerów.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 3 mln zł.

 

 • linia 19 – wzrost częstotliwości kursowania do 10 minut poza godzinami szczytu w dni powszednie. Linia cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w rejonie Hali Targowej.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 1 mln zł.

 

 • linia 501 – nowa stała trasa: z Chełmońskiego Osiedle do Osiedle Na Lotnisku bez zmian, następnie ul. Dunikowskiego, Mikołajczyka (powrót ul. Broniewskiego i al. Andersa), Obrońców Krzyża, al. Róż, al. Przyjaźni, al. Solidarności do Bulwarowej. Zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców do przywrócenia linii 501 w rejon centrum Nowej Huty. Dodatkowo uruchomiony zostanie nowy przystanek „Bulwarowa”, dzięki czemu poprawi się dostępność Komunikacji Miejskiej w Krakowie w rejonie skrzyżowania al. Solidarności i ul. Bulwarowej.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 1 mln zł.

 

 • nowa linia 192 (dotychczasowa linia 452) kursująca na trasie: Chełm – al. Królowej Jadwigi – al. Kasztanowa – al. Królowej Jadwigi – al. Focha – al. Mickiewicza – al. Słowackiego – Pawia – tunel św. Rafała Kalinowskiego – Dworzec Główny Wschód – Lubomirskiego – Brodowicza – Pilotów – Młyńska – Lublańska – Dobrego Pasterza – al. Bora-Komorowskiego – al. Andersa – Dąbrowskiej – Medweckiego – Czyżyny Dworzec. Linia będzie kursowała w godzinach i z częstotliwością analogiczną jak linia 452 z następującymi zmianami: w dzień powszedni już od 5:00 co 20 minut, w dni świąteczne do 21:00 co 20 minut. Zmiana jest konsekwencją korekty trasy linii 501 i koniecznością zapewnienia oferty Komunikacji Miejskiej w Krakowie w ciągu ul. Dąbrowskiej. Dodatkowo, zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców dotyczące przywrócenia połączenia Woli Justowskiej z rejonami Nowego Kleparza oraz Dworca Głównego Wschód.
  Zmiana nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

 

 • linia 502 – dodatkowy przystanek „Narzymskiego”. Zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców rejonu przystanku Narzymskiego. Jednocześnie jest konsekwencją nowej trasy linii 192 (dotychczasowej linii 452), która nie będzie już prowadzić przez Pierwszą Obwodnicę. W związku z tym, linia 501 nie będzie zatrzymywać się na przystanku „Narzymskiego”.
  Zmiana nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

 

 • nowa linia 511 kursująca na trasie: Przybyszewskiego – Armii Krajowej – Nawojki – Czarnowiejska – al. Mickiewicza – al. Słowackiego – Pawia – tunel św. Rafała Kalinowskiego – Lubomirskiego – Brodowicza – Olszyny – Pilotów – Bora-Komorowskiego – Okulickiego – Jagiełły – Architektów – Os. Na Stoku. Linia będzie kursowała co 15 minut tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Przystanki pośrednie dla linii 511: Przybyszewskiego, Miasteczko Studenckie AGH, Czarnowiejska, Plac Inwalidów, Nowy Kleparz, Politechnika, Uniwersytet Ekonomiczny, Rondo Mogilskie, Miechowity, Bora-Komorowskiego, Wiślicka, Os. Kalinowe, Os. Mistrzejowice Nowe, Łowińskiego, Jagiełły, Jana Kazimierza, Architektów. Celem uruchomienia linii 511 jest odciążenie linii 501 na najbardziej obciążonym odcinku od przystanku „Wiślicka” do przystanku „Przybyszewskiego”, a także poprawa oferty Komunikacji Miejskiej w Krakowie z Osiedla Na Stoku i ul. Okulickiego (w ostatnim czasie powstały tam nowe, duże osiedla) w rejon Centrum Krakowa.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 1,77 mln zł.

 

 • linia 503 – nowa stała trasa: z Nowego Bieżanowa Południe do Opolskiej Estakady bez zmian, następnie aleją 29 Listopada, ulicą Meiera do Górki Narodowej Wschód. Linia będzie kursowała w godzinach szczytu z częstotliwością co 7,5 minuty, poza szczytem co 15 minut, w dni wolne co 20 minut. Zmiana ma na celu poprawę oferty Komunikacji Miejskiej w Krakowie w relacji północ – południe, w tym w szczególności przy dojazdach z rejonu osiedla Górka Narodowa Wschód do Krakowa oraz w ciągu alei Trzech Wieszczów i alei 29 Listopada.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 4 mln zł.

 

 • linia 169 – nowa stała trasa: z Zajezdni Wola Duchacka do Opolskiej Estakady bez zmian, następnie ulicą Opolską, Mackiewicza, Siewną, Bociana do Górki Narodowej. Linią będzie kursowała z częstotliwością zwiększoną w godzinach szczytu do 12 minut, a w dni wolne co 20 minut. Do obsługi linii kierowany będzie tabor wielkopojemny. Zmiana jest konsekwencją korekty trasy linii 503, która skierowana została z Górki Narodowej do pętli Górka Narodowa Wschód.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 0,55 mln zł.

 

 • linia 252 – zwiększenie częstotliwości kursowania do 30 minut. Zmiana wpisuje się w oczekiwania mieszkańców rejonu „Olszanica Bory”.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 0,5 mln zł.

 

 • nowa linia 104 (dotychczasowa linii 504) kursująca na trasie: Centrum JP II – Totus Tuus – Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – Fredry – Tischnera – Łagiewniki. Linia będzie kursowała z częstotliwością co 40 minut w dni powszednie w godzinach ok. 5:30 – 20:30, w dni wolne w godzinach ok. 7:00 – 22:00. Zmiana ma na celu poprawę oferty dowozowej do Centrum Jana Pawła II z jednoczesnym wyeliminowaniem z trasy linii odcinków, na których występują największe utrudnienia w ruchu. Z nowej linii 104 skorzystają także mieszkańcy ul. Fredry, którzy będą mogli korzystać z większej liczby kursów dowożących do tramwajów w Łagiewnikach.
  Szacowany dodatkowy roczny koszt: około 0,3 mln zł.

Niestety zostaną też zlikwidowane dwie linie: 452 i 504.

Trasy i częstotliwości kursowania pozostałych linii oraz częstotliwości kursowania wyżej wymienionych linii w niepodanych zakresach czasowych nie ulegają zmianie.

Bilety okresowe wykupione na poszczególne linie zachowują ważność na starych (do końca ważności biletów) i nowych trasach tych linii.

W sumie zmiany wygenerują wzrost kosztów funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie na poziomie 14,1 mln zł rocznie. To wzrost o 3 proc. Do tej pory miasto wydawało ok. 460 mln zł na kursy tramwajów i autobusów.

Źródło: zikit.krakow.pl, kmkrakow.pl

Zdjęcie: fotozajezdnia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *