24/07/2024
Nowości Wydarzenia

Relacja z konkursu „Kraków moje miasto” w Przedszkolu nr 125

Przedszkolaki sprawdziły swoją wiedzę o  Krakowie w konkursie pt. „Kraków moje miasto”.

Ważnym zadaniem nauczycieli w przedszkolu jest edukacja regionalna najmłodszych. Ukształtowanie w dzieciach poczucia tożsamości regionalnej opiera się w znacznej części na bezpośrednich doświadczeniach w terenie, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, czytaniu dzieciom utworów literackich barwnie  ilustrowanych, przekazywaniu baśni, legend oraz inscenizowaniu utworów literackich. Świetnym sposobem na sprawdzenie wiedzy na temat znajomości  swojego rodzinnego miasta i regionu są konkursy wiedzy. Kraków to miasto niezwykłe, o bogatej historii i tradycji. Tym  bardziej tematyka realizowana w przedszkolu wydaje się być ciekawsza i wdzięczna, a młodzi krakowianie chętnie chłoną wiedzę o swoim regionie.

W Samorządowym Przedszkolu nr 125 im. Jana Marcina Szancera odbył się konkurs wiedzy o Krakowie dla przedszkolaków pt. „Kraków moje miasto”. Celem konkursu było  min.:  utrwalenie wiadomości związanych z Krakowem, budzenie zainteresowania przeszłością miasta i legendami o nim oraz integrowanie dzieci z różnych przedszkoli. Przybyłych w dniu 12 kwietnia przedstawicieli krakowskich przedszkoli z Dzielnicy XV Mistrzejowice powitała Pani dyrektor Aneta Stachyra, która wspólnie z jury czuwała nad przebiegiem konkursu. W miłej atmosferze,  wśród rówieśników z innych placówek, mali krakowianie udowodnili,  że  świetnie dają sobie radę ze wszystkimi postawionymi przed nimi zadaniami. Przedszkolaki  w 3- osobowych drużynach, wzięły udział  w ciekawych konkurencjach. Rozwiązywały quiz, ubierały krakowiankę i krakowiaka w tradycyjny strój, układały puzzle z popularnymi krakowskimi zabytkami, rozpoznawały  tytuły legend na podstawie obrazków i  wyznaczały drogę smoka w labiryncie. Wzięły udział w konkurencjach sportowo- zręcznościowych pt. „Budujemy Kraków” i „Karmimy smoka wawelskiego”. Najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna z Samorządowego Przedszkola nr 64, zdobywając pierwsze miejsce. Drugie przypadło Samorządowemu Przedszkolu nr 152 a trzecie Samorządowemu Przedszkolu nr 148. Pozostałe przedszkola otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Radę Dzielnicy XV Mistrzejowice. Organizatorzy nie zapomnieli o tradycyjnych smakowitych krakowskich obwarzankach, które dzieci zjadły ze smakiem.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałego przygotowania. Jesteśmy pod wrażeniem wiedzy, jaką wykazały się drużyny startujące w konkursie. Serdecznie dziękujemy szanownemu jury : Pani Annie Trzoniec- Członkowi Zarządu Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice, Pani Dorocie Sitnik z filii nr 49 Biblioteki Kraków, oraz Panu Konradowi Myślikowi – pisarzowi i publicyście, autorowi książek o Krakowie za poświęcony nam czas i wkład  w pracę jury.  Pan Konrad – członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, pełniący również funkcję Rzecznika Prasowego Towarzystwa, przybył do nas z egzemplarzami starych klasycznych książek ilustrowanych przez naszego patrona Jana Marcina Szancera. Dzięki temu spotkaniu nasz konkurs stał się o wiele ciekawszy. Mamy nadzieje, że młode pokolenie dołączy do grona miłośników i entuzjastów  naszego miasta. Pierwsze kroki młodzi krakowianie  mają już za sobą. Serdeczni wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.

Zdjęcia wykonały: Kinga Stępniak, Elżbieta Czajka (Przedszkole 125).

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *