20/04/2024
Komunikaty Nowości

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

Little baby get an injection

Od 4 listopada w Centrum Medycznym Falck w Krakowie realizowany będzie program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom wśród najmłodszych mieszkańców stolicy Małopolski. Rodzice dzieci do 3 r.ż., które takiego szczepienia jeszcze nie miały, mogą się umawiać telefonicznie pod numerami telefonu: 12 630 49 28 i 510 202 025.

Pneumokoki to powszechnie występujące bakterie, których nosicielami mogą być zarówno dorośli jak i dzieci. Zazwyczaj wywołują one infekcje, takie jak zapalenie ucha lub górnych dróg oddechowych, ale mogą też być przyczyną zapalenia płuc czy stawów i kości.

W przypadku ostrego zakażenia bakterie przenikają do układu krwionośnego wywołując sepsę. Szczególnie groźne są, gdy zaatakują najmłodsze dzieci. Ryzyko zakażenia wzrasta u maluchów, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola – nawet 7 na 10 dzieci może być nosicielami pneumokoków.

Jedyną i całkowicie bezpieczną ochroną przed zakażeniem są szczepionki przeciw pneumokokom – wśród 89% zaszczepionych dzieci nie odnotowuje się zakażeń chorobą pneumokokową.

Szczepienia odbywać się będą w listopadzie w Centrum Medycznym Falck w Krakowie, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty. W Falck zaszczepionych zostanie 70 dzieci. Program finansowany jest przez Urząd Miasta Krakowa. Pełna lista placówek biorących udział w programie dostępna jest na stronie www.krakow.pl.

Centrum Medyczne Falck, ul. Mazowiecka 4-6
Telefony: 12 630 49 28 lub 510 202 025

Źródło: media.neuron.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *