24/07/2024
Infrastruktura Komunikaty Nowości Osiedle Bohaterów Września Osiedle Piastów

Zmiana organizacji ruchu na Rondzie Piastowskim

AKTUALIZACJA: pojawiły się nowe informacje na znakach: zmiana będzie od 15.10 (sobota)

Dostaliśmy już dwie informacje od naszych czytelników w sprawie zmian na Rondzie Piastowskim, które mają obowiązywać od wtorku, 11 października.

Od 11.10.2016 zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu na Rondzie Piastowskim. Cały czas Panowie z ZZRD uzupełniają nowe oznakowanie, jednak już możemy wywnioskować, jak będzie po nowemu, a więc zacznijmy od podstawy, czyli ruch wokół wyspy centralnej uzyska pierwszeństwo, co jest najważniejszą zmianą w stosunku do dotychczasowej organizacji. Czy upłynni to ruch? Śmiemy wątpić z uwagi na często odbijające światła na skrzyżowaniu Piasta Kołodzieja i Kruszwickiej. No ale dziś nie o tym.

Prześledźmy poszczególne kierunku:

– Jadąc od ul. Mikołajczyka wjeżdżamy na skrzyżowanie jako podporządkowani, tu jest zmiana i uwaga – druga zmiana – zlikwidowano możliwość skrętu w Srebrnych Orłów z prawego pasa, a więc – w Piasta Kołodzieja pojedziemy z pasa prawego, zaś by zawrócić bądź skręcić w lewo będziemy musieli zająć przed rondem pas lewy i wjechać na lewy w ruchu okrężnym, on zaś po minięciu zjazdu w Piasta Kołodzieja rozejdzie się na dwa i oba będziemy mogli śmiało zająć w zależności od naszej potrzeby (czy będzie to zawracanie – pas lewy, czy jazda w Srebrnych Orłów – pas prawy).

Sprawa tramwajów w tej relacji nie zmienia się, więc ten z lewej ma pierwszeństwo, ten z prawej od pętli os. Piastów będzie nam ustępował.

– Jadąc od ul. Piasta Kołodzieja przede wszystkim uważajmy na tramwaje! Tu apel od motorniczych – tramwaje tutaj zarówno z prawej jak i z lewej strony mają pierwszeństwo.

Uregulowano sam wjazd na skrzyżowanie narzucając znów dwa pasy ruchu. Z prawego pojedziemy wyłącznie w kierunku ul. Srebrnych Orłów, zaś z lewego będziemy mogli wyłącznie pojechać w Mikołajczyka bądź zawrócić, z zachowaniem swoich pasów, a więc po minięciu zjazdu w Srebrnych Orłów zajmiemy pas zewnętrzny (i tylko zewnętrzny) dla Mikołajczyka, a wewnętrzny, by zawrócić. Znika nam więc możliwość jazdy z wewnętrznego pasa w Mikołajczyka.

Na tramwaje uważajcie – te z lewej, zjeżdżające z tarczy ronda będą miały pierwszeństwo, te ruszające z przystanku muszą samochody w rondzie przepuścić.

– jadąc od ulicy Srebrnych Orłów znów mamy narzucone oznakowanie pasów. Lewy pas będzie służył wyłącznie do skrętu w Piasta Kołodzieja (i tu zajmujemy pas zewnętrzny po minięciu zjazdu w Mikołajczyka) lub do zawracania (i tu pas wewnętrzny, który nas ładnie wyprowadzi na prawy pas Srebrnych Orłów) i znów uwaga na tramwaje – tramwaje z lewej, zjeżdżając ze skrzyżowania będą miały pierwszeństwo, te jadące od strony Mikołajczyka będą musiały ustąpić.

Jadąc prawym pasem ul. Srebrnych Orłów będziemy mogli pojechać wyłącznie w ulicę Mikołajczyka. Będzie to kłopotliwe szczególnie dla kierujących autobusami, ale myślę, że sobie poradzą.

Ponowimy jeszcze apel – uważajcie, szczególnie w pierwszych dniach po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu. No i na tramwaje! To kupa żelaza która w miejscu nie staje, samo zaś zderzenie rzadko kończy się dobrze.

Źródło: KMRTkmrt.one.pl

Album na facebooku

 

Film – jak poruszać się po Rondzie Piastowskim po zmianie na DziennikPolski24.pl
image-3

5 Comments

 • xxxx 07/10/2016

  a kiedy zajmiecie sie zmiana wyjazdu z ul Kruszwickiej ??? przeciez tam swiatla trwaja 3 sekundy….

 • crax 10/10/2016

  No i wreszcie po 30 latach użytkowania będzie to rondo nie tylko z nazwy, chociaż ze względu na kształt tego skrzyżowania rondem trudno go nazwać.

 • crax 11/10/2016

  Jeżeli niezwłocznie (a nie dopiero pod koniec 2017 roku jak się planuje) nie wybuduje się dodatkowego pasa jezdni do prawo skrętu z ul. Piasta Kołodzieja w Kruszwicką to sama zmiana organizacji ruchu nie na wiele się zda.

 • Maro 05/12/2016

  po zmianie organizacji ruchu na tym rondzie to jest masakra
  kto to wymyślił ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *