23/05/2024
Nowości Wydarzenia

Salon Literacki Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na majowe spotkania w Salonie Literackim Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”.

Inauguruje je  9 maja o godz. 18.00 rozmowa z Dagmarą Dworak, autorką bardzo poruszającej książki „Kromka Chleba”, przedstawiającej  przedwojenne losy jej rodziny żyjącej w Hajnówce, dramat zesłania na Syberię oraz czas powrotu po II wojnie światowej do Polski.  Spotkanie odbędzie się  w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul Szczepańska 1.

W maju Salon Literacki gościć będzie również krakowskich księgarzy, który 18 maja będą dyskutować o sytuacji na rynku księgarskim, oraz prof. Stanisława Nicieję, autora wielu książek o Lwowie i Kresach (25.05).

Forum Księgarzy Krakowskich: Walka o przetrwanie

18 maja, godz. 18.00

Zapraszamy księgarzy i czytelników do uczestnictwa w spotkaniu pod wymownym tytułem „Walka o przetrwanie”. Wydarzenie to, swoiste Forum Księgarzy Krakowskich, ma charakter panelu dyskusyjnego.

Dyskusja poświęcona będzie problemom małych krakowskich księgarń, które od dłuższego czasu zmagają się z trudnościami, jakie przyniósł wolny rynek oraz pojawienie się sieciowych molochów księgarskich, nowych mediów i nośników zapisu, a także Internetu. Mamy nadzieję, że to spotkanie zainicjuje kolejne panele dyskusyjne, które będą odbywać się w Salonie Literackim Biblioteki Kraków.

Sytuację na rynku książki omówi i dyskusję poprowadzi  red. 
Włodzimierz Jurasz (Dziennik Polski), udział w niej wezmą:

 • DARIA BĘDKOWSKA – przedstawicielka Kawiarni Literackiej
  Sposoby zdobywania klientów poprzez wiązanie ich z księgarnią, organizowanie spotkań autorskich oraz innych eventów. Znaczenie specjalizacji w ofercie.
 • ZUZANNA MIGO-ROŻEK – antykwariuszka, wiceprezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.
  Specyfika handlu książką antykwaryczną, polityka władz samorządowych Krakowa w kwestii lokali w zasobach komunalnych. Rola wsparcia w postaci dofinansowania działań promocyjnych przez miasto.
 • GRZEGORZ CIEPŁY – wydawnictwo vis-a-vis/etiuda.
  Problemy małych wydawnictw w dotarciu do klienta, współpraca z hurtowniami, kontakty bezpośrednie z księgarzami.
 • KATARZYNA OLESIAK – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa
  Polityka miasta w stosunku do handlu książką. Rola i wysokość dofinansowywania wydarzeń organizowanych w placówkach księgarskich. Polityka lokalowa – przetargi celowe.

 

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją: Termopile Polskie

25 maja, godz. 18:00

Prof. dr hab. Stanisław S. Nicieja, historyk XIX i XX wieku, wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego oraz senator RP V kadencji. Dla wielu pokoleń Polaków urodzonych po II wojnie światowej, kiedy robiono wszystko, by zapomnieć o Kresach, odkrywca Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa. Autor  książek poświęconych tych miejscom; od czasów ich pierwszej publikacji, w latach 90., można było pisać prawie wszystko o polskości Lwowa, dawnych Kresów I oraz II Rzeczypospolitej. Tytuł spotkania – „Termopile Polskie”, nawiązuje do miejsca bitwy pod Zadwórzem 17 sierpnia 1920, gdzie złożony  z ochotników – młodzieży lwowskiej – batalion Wojska Polskiego pod dowództwem pochodzącego z Krakowa kpt. Bolesława Zajączkowskiego, zwanego „Polskim Leonidasem”, walczył z I Armią Konną Siemiona Budionnego napierającego na Lwów. Spośród 330 żołnierzy na polu walki śmierć poniosło 318. Stanisław Nicieja, autor książki „Zadwórze – Polskie Termopile”, napisał ponad dwadzieścia książek poświęconych miastu Lwów i Kresom.

 

Spotkanie z Barbarą Gawryluk: O książkach nie tylko dla dzieci

1 czerwca, godz. 18:00

Barbara Gawryluk jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. „Dżok. Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC, „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a mali „Mali bohaterowie” Międzynarodową Nagrodę organizacji EENA 112 Award. Jej biograficzna opowieść „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”, otrzymała w 2016 roku tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca.  Barbara Gawryluk jest także autorką kilkudziesięciu przekładów szwedzkich książek dla dzieci. Za upowszechnianie czytelnictwa uhonorowana została  prestiżową nagrodą stowarzyszenia IBBY (International Board on Books for Young People – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych). Barbara Gawryluk od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci zatytułowany „Alfabet”.

 

Spotkanie z Jakubem Kornhauserem: Spotkanie z poezją

8 czerwca, godz. 18:00

Jakub Kornhauser jest autorem poematów prozą i opowiadań, także tomików poetyckich. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język rumuński, słowacki i rosyjski. W 2016 roku za książkę „Drożdżownia” otrzymał Nagrodę Wisławy Szymborskiej. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii Romańskiej UJ. Zajmuje się teorią i historią XX-wiecznych ruchów awangardowych, literaturą eksperymentalną i poezją współczesną. Członek zespołu redakcyjnego „Literatury na Świecie”.

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Lebda.

 

Szczegółowe informacje na www.biblioteka.krakow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *