21/06/2024
Nowości

Majówka od strony historycznej

Majówka wielu z nas kojarzy się z odpoczynkiem, przerwą w pracy, okazją do oderwania się od codziennej, cotygodniowej rutyny. Wielu z nas planuje wyjazdy, jeszcze inni spędzają czas w domu wspólnie z rodziną i korzysta z majowej, wiosennej pogody. Jednakże te trzy dni, są również nie tylko okazją do odpoczynku, ale również mają nam przypominać o pewnych wydarzeniach oraz symbolach, które powinny być dla każdego Polaka rzeczą najważniejszą.

 

1 maja – Święto Pracy.

Wielu z nas pamięta o niesławnych pochodach pierwszomajowych, czy to z autopsji, czy opowieści rodziców lub starszego rodzeństwa.  Dzień ten został ustanowiony świętem w 1950 roku, lecz obchodzony na ziemiach polskich jest już od roku 1890, kiedy to partie robotnicze pierwszy raz zorganizowały pochody upamiętniające wydarzenia z 1886 roku w Chicago, kiedy to robotnicy zorganizowali strajk, mający głównie na celu wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Pochody te odbywały się przy ogólnej dezaprobacie i zakazie ówczesnych władz (zaborców oraz później II RP), często były brutalnie tłumione przez wojsko, policję i organizacje nacjonalistyczne.

 

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto to zostało ustanowione stosunkowo niedawno, gdyż w 2004 roku. Dzień 2 maja nie został wybrany przypadkowo – jest to również Światowy Dzień Polonii, jak również z powodu bliskości innego, bardzo ważnego patriotycznego święta – Konstytucji 3-ego maja. Święto to ma przypominać o wartości i znaczeniu naszego narodowego symbolu, jakim jest flaga. Czerwień symbolizująca miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie, biel to czystość, lojalność, pokora i szlachetność. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdą flagę można zawiesić na domu – zgodnie z prawem każdy obywatel może użyć do tego celu tylko flagi, składającej się z bieli i czerwieni. Natomiast inne warianty (z godłem czy wcięciem) mają inną symbolikę i są stosowane przez placówki państwowe, wojskowe lub statki.

 

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzień ten jest ważny nie tylko dla Polski, ale również dla całego świata. 3 maja, 1791 roku Polska uchwaliła pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, drugą na świecie za Stanami Zjednoczonymi. Dzień ten ustanowiono świętem państwowym już w 1919 roku, ponownie w 1990 (po zniesieniu go przez władze PRL po II wojnie światowej). Od 2007 roku dzień ten jest również świętem narodowym Litwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *